11 Listopada bardzo różnorodny
piątek, 11 listopada 2022Biało-czerwono było dziś w całym województwie. Mieszkańcy regiony spędzali go jednak na różne sposoby. Niepodległościowy wieczór upłynął koncertowo.
Marszałek Grzegorz Schreiber po wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczył w wydarzeniach zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości w Sokolnikach Lesie i Wiewiórczynie.
Stowarzyszenie Sokolniki.Art zorganizowało koncert w hołdzie Marii Konopnickiej zatytułowany „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.
W Wiewiórczynie koło Łasku mieszkańcy z marszałkiem zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych ze strażakami.
W Filharmonii Łódzkiej odbył się koncert symfoniczny „200 lat Polskiego Romantyzmu”. Solistką wieczoru była Julia Kociuban, jedna z czołowych pianistek swojego pokolenia, regularnie występująca w renomowanych europejskich salach koncertowych. W programie znalazły się kompozycje Romana Ryterbanda, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Noskowskiego. Na spotkaniu przedkoncertowym odbyła się promocja najnowszej płyty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i Pawła Przytockiego z symfoniami Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego. Marszałek Grzegorz Shreiber spotkał się na nim z Barbarą Ostafin, autorką biografii Franciszka Mireckiego.
Wicemarszałek Zbigniew Ziemba wysłuchał zespołu Jerycho w Piotrkowie Trybunalskim. Koncert zatytułowany „Bogurodzica - pieśni i hymny Rzeczpospolitej Obojga Narodów" odbył się w Centrum Idei „Ku Demokracji”. Wcześniej wicemarszałek otworzył wystawę zatytułowaną „Obrona szosy piotrkowskiej 3-7 września 1939 roku” zorganizowaną w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. Ekspozycja przybliża jedną z największych bitew obrony Polski w 1939 roku.
Wicemarszałek Piotr Adamczyk uczestniczył w uroczystym koncercie „Wolność wywalczona!” w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju przy ul. Rewolucji 1905 w Łodzi. Wysłuchał pieśni patriotycznych i ludowych polskich i ukraińskich, bo spektakl zorganizowało Polsko-Ukraińskie Koło Gospodyń Wiejskich w Byszewach. W nastrój zadumy wprowadzały też czytane wiersze, w tym napisane przez licealistów polskich.
jg/fot. Tomasz Grala, Adam Staśkiewicz, Sebastian Sołtyszewski
Media
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/11-listopada-bardzo-r%c3%b3%c5%bcnorodny#sigProId28f39d1a40