100-lecie bitwy pod Kostiuchnówką

wtorek, 30 sierpnia 2016
Delegacja Samorządu Województwa Łódzkiego, na czele z doradcą marszałka województwa łódzkiego Jolantą Chełmińską i wiceprzewodniczącą Sejmiku Dorotą Ryl, wzięła udział w uroczystości z okazji 100-lecia bitwy pod Kostiuchnówką i 18. edycji harcerskiej służby na Wołyniu.
 

W przeddzień uroczystości uczestnicy odwiedzili trzy cmentarze legionowe w miejscowościach Wołczeck, Maniewicze oraz Kukle. Ostatnie miejsce to nowa, odkryta już w sierpniu tego roku kwatera legionistów polskich poległych w październiku 1915 roku. Odkryła ją, po wcześniejszych badaniach historycznych i archeologicznych, grupa poszukiwawcza Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP i archeologów.
 
Tego dnia odbyło się również spotkanie z władzami samorządowymi i szefami straży pożarnej obwodu rówieńskiego w miejscowości Rafałówka, którzy od kilku lat współpracują z Państwową Strażą Pożarną w województwie łódzkim. W ramach współpracy, partnerzy z Ukrainy uporządkowali Cmentarz Polski w Rafałówce i postawili obelisk upamiętniający to święte miejsce.
 
Głównym wydarzeniem była uroczystość z okazji 100-lecia bitwy pod Kostiuchnówką, które z tego względu miały państwowy charakter z udziałem asysty honorowej kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Mszę świętą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek. Po niej odmówione zostały modlitwy przez duchownych prawosławnych i ewangelickich z Polski i Ukrainy. Zasłużonym dla pielęgnowania tradycji Legionów Polskich harcerzom Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP i wolontariuszom wręczono medale Pro Patria. Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci, oddana została salwa honorowa, delegacje składały kwiaty i odegrano pieśń „My, Pierwsza Brygada”.
 
Obchody w Kostiuchnówce zakończyła inscenizacja bitwy pod Kostiuchnówką w autentycznych plenerach. Przyjechali na nią rekonstruktorzy z Polski, w tym grupa z Piotrkowa Trybunalskiego oraz z Ukrainy. Uroczystościom towarzyszyły trzy wystawy, które są efektem ścisłej współpracy środowisk łódzkich i wołyńskich: „Tam rodziła się Niepodległość. Harcerska straż pamięci na Wołyniu” przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, „Za naszą i waszą Niepodległość. Sojusz Petlura-Piłsudski” przygotowana przez Hufiec Wołyń Harcerstwa Polskiego na Ukrainie i poplenerowa wystawa międzynarodowych warsztatów pisania ikon w Zamłyniu.
 
Uroczystości były okazją do spotkania ze środowiskami Polaków z Wołynia z Równego, Maniewicz, Kowla, Łucka oraz partnerami ukraińskimi z Kostiuchnówki i innych miejscowości.
(br)