10 ważnych rocznic dla Województwa Łódzkiego w 2025 roku

czwartek, 2 stycznia 2025
  1. 200 rocznica nadania praw miejskich Zduńskiej Woli- Zduńska Wola prawa miejskie otrzymała w 1825, jednak historia osadnictwa na terenach Zduńskiej Woli sięga XIV wieku. Od XIX wieku miasto rozwijało się jako ośrodek przemysłu włókienniczego, a w dwudziestoleciu międzywojennym – jako węzeł kolejowy będący częścią magistrali węglowej.
  1. 120 rocznica wybuchu Powstania Łódzkiego (od 21 do 25 czerwca 1905r.)- Powstanie Łódzkie, zwane także powstaniem czerwcowym, to zbrojny bunt robotników w Łodzi przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Było to jedno z największych wystąpień w rosyjskiej części Polski podczas rewolucji 1905 roku. W latach 1905-1907 Polska stała się głównym centrum walk rewolucyjnych w Imperium Rosyjskim, a Powstanie Łódzkie odegrało w nich kluczową rolę.
  1. 110 rocznica przyłączenia Bałut do Łodzi (18 sierpnia 1915r.)- Podczas I wojny światowej Łódź znalazła się pod niemieckim zarządem, a 18 sierpnia 1915 roku do miasta przyłączono wieś Bałuty, która liczyła ponad 100 tys. mieszkańców. Była ona wcześniej uznawana za największą wieś świata, a jej ludność gwałtownie wzrastała pod koniec XIX wieku.
  1. 100 rocznica urodzin Wojciecha Hasa (ur. 1 kwietnia 1925r.)- Wojciech Has był wykładowcą w łódzkiej PWSFTviT na Wydziale Reżyserii i wyróżniał się jako reżyser filmowy. Jego adaptacje literackie, takie jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" i "Sanatorium pod Klepsydrą", zdobyły liczne nagrody na festiwalach. Za swoje osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne otrzymał prestiżowe nagrody, a w 1998 roku odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.
  1. 100 rocznica śmierci Władysława Reymonta (zm. 5 grudnia 1925r.)- Reymont przed rozpoczęciem kariery literackiej pracował w różnych zawodach, m.in. jako organista, krawiec, czeladnik, pomocnik geometry i aktor. Młodzieńcze doświadczenia wykorzystał w takich powieściach jak „Pielgrzymka do Jasnej Góry” czy „Komediantka”. W 1896 roku spędził kilka miesięcy w Łodzi, przygotowując powieść „Ziemia obiecana”, której obraz końca XIX wieku upowszechnił także nominowany do Oscara film Andrzeja Wajdy.
  1. 85 rocznica powstania Łódzkiego Getta (8 lutego 1940r.)- W lutym 1940 roku Niemcy utworzyli getto w Łodzi, które zostało odizolowane od reszty miasta 30 kwietnia tego samego roku. Wiosną 1941 roku getto zostało jeszcze bardziej odcięte od świata przez ustawienie podwójnych zasieków i zwiększenie liczby sił policyjnych, które miały strzelać do osób zbliżających się do granic. Na początku 1942 roku, po likwidacji łączności pocztowej, izolacja ludności getta stała się wyjątkowa w skali innych gett.
  1. 80 rocznica powstania Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Muzycznej- Cztery łódzkie uczelnie, założone 80 lat temu, od dekad kształcą studentów na najwyższym poziomie, będąc chlubą regionu. Ich działalność naukowa i edukacyjna przyczynia się do rozwoju Łodzi i województwa łódzkiego. Dzięki pasji i zaangażowaniu kadry akademickiej, uczelnie te budują przyszłość kolejnych pokoleń, umacniając pozycję miasta na mapie akademickiej Polski.
  1. 80 rocznica zakończenia II Wojny Światowej- W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, jednego z najtragiczniejszych okresów w historii ludzkości. To ważny moment, by uczcić pamięć ofiar oraz oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o pokój i wolność. Zakończenie wojny stało się symbolem nowego początku, przypominając o znaczeniu solidarności i współpracy między narodami. Niech ta rocznica będzie również okazją do refleksji nad wartością pokoju w dzisiejszym świecie.
  1. 20 rocznica założenia Klubu Żużlowego Orzeł Łódź- Klub Żużlowy Orzeł Łódź, ma historię sięgającą lat 40. XX wieku, kiedy to powstał pierwszy klub żużlowy w Łodzi – Tramwajarz. Po reaktywacji żużla w 1995 roku i kilku zmianach nazw, w 2005 roku powstał Orzeł Łódź, który w 2006 roku rozpoczął rywalizację w drugoligowych rozgrywkach.
  1. 20 rocznica zdobycia pierwszego tytułu Pucharu i Mistrzostwa Polski w siatkówce mężczyzn przez SKRE Bełchatów- W sezonie 2004/2005 Skra Bełchatów po raz pierwszy w historii zdobyła Mistrzostwo i Puchar Polski. W finale ligi pokonali AZS Olsztyn 3:0, a Piotr Gruszka został wybrany MVP rozgrywek. W finale Pucharu Polski bełchatowianie ponownie zwyciężyli Olsztyn 3:1, zdobywając tytuł po wygranej w czterech setach.

Foto: Włodzimierz Pfeiffer