Łódzkie w centrum świata gier komputerowych

piątek, 28 czerwca 2024

Są młodzi, zdolni i ambitni. Mają swoją pasję i potrafią oddać się jej w stu procentach. Przyjechali do Łodzi z całej Polski, a nawet z Europy. Już po raz szesnasty nasz region stał się stolicą Gamedevu. Ogólnopolski Konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych to  największa impreza łącząca młodych twórców gier, czyli uczniów i studentów, ze specjalistami branży gamingowej.

- To co robicie, to nie tylko zabawa. To wymiana wiedzy, nowe umiejętności, kontakty. Wasze projekty, bardzo oryginalne i bardzo ambitne oglądają przedstawiciele firm, którzy wkrótce mogą stać się wydawcami waszej gry – zwróciła się do młodych twórców, w imieniu marszałek Joanny Skrzydlewskiej, prof. Monika Malinowska-Olszowy, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Prof. dr hab. inż. Adam Wojciechowski, dziekan wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej podkreśla że z roku na rok powstają coraz ambitniejsze projekty i poziom jest coraz wyższy.

Jednym z oceniających gry podczas tegorocznego konkursu był Marcin Waligórski z firmy Render Cube. - Studenci i licealiści są coraz bardziej świadomi, że informatyka to nie tylko siedzenie przed komputerem i tworzenie sieci, ale także programowanie i tworzenie gier komputerowych. To większa sztuka, bo łączy muzykę, film, rozrywkę, angażuje gracza – mówił Waligórski.

Michał Jakubowski z Politechniki Łódzkiej wraz z zespołem stworzyli grę, której akcja dzieje się w piaskownicy.

- Jesteśmy plastikowymi zabawkami i bronimy się przed owadami. Bronimy bazy zbudowanej z worków z piasku – opowiada Michał. – Pracowaliśmy nad tą grą trzy miesiące.

Magda z Warszawy, Martyna z województwa pomorskiego, Beata z Kołobrzegu oraz Ania  Wadowic wspólnie stworzyły grę w formie interaktywnego opowiadania przygodowego o świni ratującej kosmos.

- Świnia jest wezwana do przygody przez narratora – boga kurczaka Edwarda, z którym wyrusza ratować wszechświat – opowiadają dziewczyny. – To pierwszy konkurs, w którym startujemy. Jesteśmy z różnych części Polski, na co dzień rozmawiamy przez komunikatory. Gier zaczynałyśmy się uczyć z instruktażu w internecie. To nie jest trudne. Najważniejsze to w tym trwać i się dokształcać.

Twórcy gier udowodnili, że mają bogatą wyobraźnię. Powstały także m.in. gry o tkaniu oraz oczyszczaniu oceanu z plam wycieku ropy naftowej.

 

AK/ fot. Tomasz Grala