Zgierzanka wicemistrzynią Igrzysk Europejskich

środa, 17 czerwca 2015
Mamy medal wywalczony przez sportowca z województwa łódzkiego podczas I Igrzysk Europejskich w Baku! Srebrny medal w zapasach kobiet w kategorii do 53 kg zdobyła Roksana Zasina ze Zgierskiego Towarzystwa Atletycznego.

Zgierzanka najpierw pewnie wygrała dwie pierwsze walki, pokonując rywalki przed czasem. Najpierw Nadine Tokar ze Szwajcarii 11:0, a w ćwierćfinale już w pierwszej rundzie rzuciła na łopatki Liliję Horoszinę z Ukrainy. Dzięki temu Polka znalazła się w najlepszej czwórce turnieju. W półfinale zmierzyła się z mocną Białorusinką Nadzieją Szuszko. Nasza zapaśniczka jednak nie pozwoliła rywalce na udaną akcję i po raz trzeci wygrała do zera.

W walce z złoto jej przeciwniczką była reprezentantka gospodarzy, Anżela Dorogan. Prowadzenie zdobyła Roksana, za akcję sprowadzającą rywalkę do parteru. W drugiej 3-minutowej rundzie taką samą akcję przeprowadziła Azerka. Był remis. Walka została przerwana ze względu na odnowione rozcięcie czoła u Polki. Taki wynik dawał złoty medal Anżeli Dorogan, gdyż w przypadku remisu, zwycięża ta zawodniczka, która ostatnia zdobyła punkt. Zasina próbowała jeszcze w ostatnich sekundach przewrócić rywalkę i zrobić tzw. obejście, co jej się nawet udało, ale sędziowie nie uznali akcji za przeprowadzoną zgodnie z przepisami. Na nic zdał się protest złożony na macie przez polskiego trenera. Złoty medal zdobyła reprezentantka gospodarzy.

Roksana Zasina ma 27 lat. Jej największym sukcesem był do tej pory złoty medal mistrzostw Europy w 2013 roku. Wychowała się w Łodzi w klubie KS 20, mieszczącym się w gimnazjum nr 2 przy ul. Jaracza 26. Jej pierwszymi trenerami byli bracia Jerzy i Jacek Górscy. Obecnie jej szkoleniowcem jest Marian Filipowicz.