Orliki w Łódzkiem coraz atrakcyjniejsze

czwartek, 30 kwietnia 2015
W Wojewódzkim Centrum Przedsiębiorczości odbyła się pierwsza wojewódzka konferencja na temat realizacji programu „Nasz Orlik”, czyli wspierania samorządów i animatorów w budowaniu atrakcyjnej oferty sportowej wśród użytkowników orlików.               
 
„Nasz orlik” jest kontynuacją krajowego programu „Animator – Moje boisko Orlik 2012”, polegającym na finansowaniu specjalistycznych programów szkoleniowych oraz współfinansowaniu, wraz z jednostkami samorządu terytorialnego, wynagrodzeń osób odpowiedzialnych za organizowanie i prowadzenie zajęć sportowych na orlikach.
 
Jak wynika z badań, sport w wydaniu orlikowym buduje społeczeństwo obywatelskie, bo umożliwia uczestniczenie w tworzeniu lokalnej społeczności. - Dlatego trudno przecenić rolę animatorów – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Biernat,  minister sportu i turystyki. - To znacznie więcej niż trenerzy sportowi. Coraz częściej pełnią oni funkcję trenerów środowiskowych, ponad połowa z nich działa w lokalnych organizacjach pozarządowych. To właśnie oni jako pierwsi mogą zaobserwować niepokojące zjawiska dotyczące zdrowia fizycznego, psychicznego i negatywnych zmian społecznych.
 
Badania prowadzone w partnerstwie z Centrum Wyzwań Społecznych działającym przy Instytucie Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego wykazały, że na orlikach brakuje wielu grup społecznych. Bywali na nich głównie chłopcy i mężczyźni. Realizowane przez Fundację Rozwoju Kultury Fizyczne działania edukacyjne i szkoleniowe skutecznie zmieniły ofertę Orlików, a badania przeprowadzone w 2014 r. potwierdzają, że pojawiły się nowe grupy, dotąd niemal na boiskach nieobecne: kobiety, dziewczynki, przedszkolaki, seniorzy i całe rodziny:
·         liczba Orlików, z których dziewczęta nie korzystają nigdy, spadła z 5 procent na 0 proc.
·         liczba Orlików, z których nie korzystają kobiety, zmniejszyła się z 36 proc. do 9 proc.
·         Pozytywne zmiany dotyczą też, liczba Orlików z których korzystają codziennie grupy przedszkolaków, wzrosła z 8 proc. do 15 proc. Liczba tych obiektów, z których przedszkolaki nie korzystają w ogóle, spadła z 24 do 15 proc.
·         Liczba Orlików, z których nie korzystają seniorzy, spadła z 49 do 31 proc.,
·         liczba tych, którzy korzystają codziennie, wzrosła z 2 proc. do 6 proc.
 
W 2014 r. w całej Polsce orliki odwiedziło 23,7 mln osób (liczba wejść), z czego 17,5 mln stanowiły dzieci i młodzież, 5,5 mln dorośli, a 0,7 mln seniorzy. W województwie łódzkim orliki odwiedziło 1 148 249 dzieci i młodzieży, a także 515 451 dorosłych i seniorów.
 
Wbrew panującym stereotypom sport uprawiany na Orlikach to nie tylko stanowiąca obecnie „numer jeden” piłka nożna, najpopularniejsze poza nią dyscypliny to także koszykówka, tenis, ziemny, siatkówka, badminton – w sumie 70 różnych dyscyplin sportu, aż po…bule.
 
- Wyłoniliśmy grupę Animatorów Ekspertów, którzy już świetnie pracują z tymi grupami – powiedziała Monika Chabior, prezes Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej. - W bieżącym roku Animatorzy-Eksperci oprócz zaangażowania w szkolenia będą realizowali także inne działania. Jednym z nich jest organizacja Lokalnego Spotkania Edukacyjnego, które odbędzie się na Orliku prowadzonym przez Animatora-Eksperta i na które będą zaproszeni animatorzy z danego województwa. Goście będą mówili o swoich doświadczeniach w pracy na Orliku i wykorzystywanych metodach. W województwie łódzkim jest dwóch animatorów-ekspertów, którzy będą także włączeni w proces kontroli Orlików, aby udzielali wsparcia tym animatorom, którzy tego potrzebują.
 
Są nimi Grzegorz Sipa oraz Maciej Pacholec. Ten pierwszy pracuje od 2012 roku na Orliku w Dąbrowej nad Czarną, w gminie Aleksandrów. Ma duże doświadczenie w organizowaniu wymian międzynarodowych, które przygotowywał korzystając z programu „Młodzież w Działaniu”, a teraz programu „Erasmus plus”. Na Orliku prowadzi także wolontariat, w który angażuje młodzież, jak również dorosłych mieszkańców miejscowości tworząc grupę „Orlik team”. Zdobył tytuł Animatora Roku 2014 na konferencji podsumowującej program Nasz Orlik.
 
Maciej Pacholec – pracuje na Orliku w Łodzi, przy ul. Tybury 4, który mieści się przy szkole podstawowej. Jako animator pracuje od 2009, czyli już 6 rok. Dla kobiet organizuje zajęcia z siatkówki. Dla przedszkolaków przygotowuje gry i zabaw z elementami piłki nożnej. Zajęcia dla przedszkolaków były uwieńczone w poprzednim roku udziałem w turnieju piłkarskim Picolo Cup. Zdobył tytuł Animatora Roku 2014 na konferencji podsumowującej program Nasz Orlik.
 
Również Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dopisał się do tej strategii. Od 2009 roku na orlikach powstających w województwie rozgrywana jest Orlikowa Liga Mistrzów. O inicjatywie tej opowiedział marszałek województwa Witold Stępień: - Każdego roku  przeprowadzane są eliminacje gminne, eliminacje powiatowe i międzypowiatowe oraz finały wojewódzkie. Organizowanych jest w sumie około 400 turniejów w siedmiu dyscyplinach sportowych na Orlikach naszego Województwa. Każdego roku w rozgrywkach OLM łącznie bierze udział  ponad 10 000 uczestników.

W województwie łódzkim program "Moje boisko - Orlik 2012” był największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w infrastrukturę sportową regionu. W trakcie pięciu edycji programu tj. w latach 2008 - 2012 na terenie województwa powstało 179 kompleksów boisk sportowych. Na tle kraju województwo łódzkie zajmuje piąte miejsce. Na ich dofinansowanie z budżetu Województwa Łódzkiego zostały przekazane środki w wysokości ponad 59 mln zł . Podobną kwotę przeznaczyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.
(al)