EDYCJA 2011

W roku 2011 wojewódzki konkurs produktów tradycyjnych został zorganizowany w ramach projektu "Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocje tradycyjnych smaków regionu"

 


W naszym regionie, tak jak i w całej Polsce, organizowanych jest dużo konkursów o zróżnicowanym poziomie i zasadach wyłaniania produktów tzw. tradycyjnych. W związku z tym pojawiła się potrzeba zorganizowania wojewódzkiego konkursu produktów tradycyjnych organizowanego przez Marszałka Województwa, który, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uczestniczy w weryfikacji wniosków o wpis produktów na krajową Listę Produktów Tradycyjnych. W tym roku będzie to już IV edycja konkursu.


Celem konkursu „Tygiel Smaków” jest identyfikacja i promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie województwa łódzkiego, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego naszego regionu i element tożsamości społeczności lokalnych. Konkurs ma za zadanie wzmocnienie pozycji rynkowej tych produktów, wzbudzenie większego zainteresowania wśród potencjalnych konsumentów, a w rezultacie doprowadzenie do powstania rynku produktów wysokiej jakości.


Do konkursu wytwórca może zgłosić tylko jeden produkt rolny lub środek spożywczy lub napój spirytusowy:


· charakteryzujący się wysoką jakością i wyjątkowością,


· posiadający minimum 25 letnią tradycję wytwarzania,


· związany z kulturą, historią województwa łódzkiego,


· wytwarzany na terenie województwa łódzkiego.


Udowadniając, że produkt posiada minimum 25 letnią tradycję wytwarzania, należy wykazać że ten, konkretny produkt był wytwarzany na danym terenie minimum 25 lat. Nie jest konieczne wykazanie, że był on wytwarzany w tym okresie przez zgłaszającego go do konkursu. Produkty do konkursu mogą zgłosić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, wytwarzające dany produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy i nie będące w związkach rodzinnych lub biznesowych z organizatorami lub członkami komisji konkursowej.


Nagrodą w konkursie jest rzeźba zaprojektowana i wykonywana przez łódzką rzeźbiarkę Zofię Władykę-Łuczak wraz z mężem.


W komisji w roku bieżącym zasiądą:


Katarzyn Zajączkowska – przedstawiciel Wydziału Oznaczeń Geograficznych Departamentu Promocji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Aldona Plucińska – etnograf pracujący w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi.
Stanisław Staniszewski – Kanclerz Oddziału Łódzkiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Beata Bartodziejska – Kierownik Laboratorium Oddziału Chłodnictwa i Jakości Żywności Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Łodzi.
Krystyna Wierzbicka – Honorowy Prezes Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników Ziemi Łódzkiej, wieloletni szef kuchni w najlepszych restauracjach, sympatyk ruchu Slow Food, juror w licznych, profesjonalnych konkursach kucharzy w Polsce i zagranicą.
Grzegorz Zieliński – restaurator, właściciel kilku łódzkich lokali, członek międzynarodowej organizacji Slow Food i szef jego łódzkiego convivium. Slow Food to ruch, którego celem jest, m.in. ochrona prawa do smaku i promocja zdrowej, tradycyjnej żywności.
Andrea Parolo – pochodzący z Włoch kucharz mieszkającego w Polsce od 1994, a w Łodzi od 1998 roku, sympatyk ruchu Slow Food, aktywny działacz Slowcooking mającego na celu przywrócenie wartości produktom lokalnym i wprowadzeniu ich do gastronomii.


oraz
Gieno Mientkiewicz – znany szczeciński smakosz, dziennikarz, były kucharz, niestrudzony odkrywca polskich serów zagrodowych, menadżer od spraw specjalnych Roberta Makłowicza, od dawna związany z tematyką produktów tradycyjnych, lokalnych.

Protokół Jury - laureaci 2011