Wojewódzki Konkurs pn. „Tradycyjny Wypiek Wielkanocny - 2022” - podsumowanie konkursu

środa, 20 kwietnia 2022

 

Wojewódzki konkurs pn. „Tradycyjny Wypiek Wielkanocny” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Na konkurs nadesłano blisko 70 wyjątkowych przepisów.

Celem konkursu było zachęcanie mieszkańców do wykorzystania w wypiekach świątecznych produktów lokalnych oraz tradycyjnych pochodzących z naszego regionu.

W ramach konkursu uczestnicy musieli samodzielnie przygotować tradycyjny wypiek wielkanocny, dołączyć przepis wraz z informacją o produktach oraz przedstawić gotowy wypiek na zdjęciu.

 

Wśród najczęściej używanych produktów tradycyjnych znalazły się:

  • dmosiński dżem z malin
  • masło z Głuchowa i masło tradycyjne naturalne szczercowskie
  • ser twarogowy szczercowski
  • miody Ziemi Brzezińskiej Wzniesień Łódzkich i Rawki
  • powidła śliwkowe
  • wyborowa krówka bełchatowska

Wśród produktów lokalnych przeważały:

  • masła, śmietany, mleka, serki białe z Łowicza, Czarnocina, Łasku, Wielunia, Radomska i Sieradza
  • mąki pszenne i krupczatki z Kutna, Szadku, Koluszek i Burzenina
  • oraz własne przetwory i produkty takiej jak konfitury, dżemy, powidła, jaja czy orzechy.

Poniżej prezentujemy przepisy na zwycięskie wypieki.

„Mazurek Wielkanocny”

Składniki

CIASTO:

300 g mąki tortowej pszennej typu 450

70 g cukru

150 g zimnego masła

Szczypta soli

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

3 żółtka

1 łyżka stołowa śmietany 18%

Ok. 2 łyżki stołowe bułki tartej

4 łyżki  śliwkowych powideł

MASA KRÓWKOWA:

ok.800 g krówek wyborowych

70 ml mleka

1 łyżeczka miękkiego masła

2 łyżki miodu

20 dag czekolady gorzkiej

DO DEKORACJI:

Ok 15 śliwek

żurawina, morele, słonecznik, sezam, migdały, pestki dyni, rodzynki

Wykonanie:

CIASTO:
1. Mąkę przesiać z cukrem pudrem. Dodać proszek do pieczenia, sól i krótko wymieszać łyżką. Następnie schłodzone masło zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, podsypując przygotowaną mąką. Dodać żółtka, śmietanę i zagnieść rękoma ciasto.

2. Gotowe ciasto spłaszczyć i zawinąć w folię spożywczą, wstawić do lodówki na około 30 minut.

3. Schłodzone ciasto krótko zagnieść, aby było bardziej elastyczne. Odłożyć około 1/2  ciasta, a pozostałe rozwałkować na wielkość blaszki 23 cm x 34 cm. Wałkując należy podsypywać mąką blat i wałek. Ciasto przełożyć do blaszki wysmarowanej masłem
i obsypanej bułką tartą.

4. Ciasto w blaszce nakłuć widelcem. Z odłożonego ciasta zrobić kwiatki z ciasta używając foremki, a następnie wykonanymi kwiatkami  wyłożyć brzeg blaszki.

5. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180C na funkcji góra-dół przez około 20 minut. W trakcie pieczenia, gdy ciasto się zarumieni wyjąć blaszkę z ciastem i udekorować ręcznie robione kwiatki na brzegu blaszki, robiąc środki z konfitury oraz posmarować wierzch mazurka konfitura pomieszaną wcześniej z startą czekoladą na tarce, po czym wstawić do piecyka aby konfitura z czekoladą się zapiekła.
Ciasto po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostudzenia.

MASA KRÓWKOWA:

1.W garnuszku zagotować mleko z miodem oraz z  kremówką, kiedy będzie bardzo gorąca wrzucić krówki, mieszać do chwili, kiedy cukierki całkowicie się rozpuszczą.

2. Przelać masę krówkową przez sitko .

3.Do gorącej masy włożyć masło i dokładnie wymieszać. Masło powinno się całkowicie rozpuścić.

4.Ponownie dokładnie wymieszać masę, powinna być gładka i błyszcząca.

5.Masę  wyłożyć na przygotowany spód. Lekko potrząsając ciastem rozprowadzić równo po cieście.

6. Następnie przybrać  wcześniej przygotowanymi bakaliami, układając po kolei sezam, rodzynki w rzędzie, morele, słonecznik, śliwki ,dynia ,żurawina, migdały, morele, słonecznik, rodzynki, migdały, śliwki, dynia, morele, żurawina, sezam.

 

Tradycyjny Mazurek kajmakowy na kruchym maślanym spodzie wypełniony delikatną masą krówkową

Subtelna słodkość przełamana jest naturalnym kwaskowym smakiem owoców w postaci dżemu z malin. Polewa z czekolady deserowej nadaje wyrazistego, głębokiego smaku. Kompozycję wypełnia cała paleta bakalii, które wyłożone na samej górze nie tylko zdobią Wielkanocnego Mazurka ale dają niesamowite bogactwo smaku.

SKŁADNIKI:

SPÓD:

400 g masła

150 g cukru

600 g Mąki pszennej tortowej

1 żółtko ugotowane

1 żółtko

PRZEŁOŻENIE I MASA KRÓWKOWA (KAJMAK)
900 g krówki wyborowej

75 g masła

5 łyżek mleka 2 % t

50 g orzechów włoskich

PRZEŁOŻENIE II

315 g dmosińskiego dżemu z malin

PRZEŁOŻENIE III

POLEWA CZEKOLADOWA

100 ml śmietanki 30 %

1 łyżka miodu

100 g gorzkiej czekolady 64 %

30 g masła

DEKORACJA

Maliny mrożone, śliwki suszone, orzechy laskowe, orzechy włoskie , płatki migdałowe, orzechy nerkowca, migdały, wiórki kokosowe, rodzynki, orzechy pekan, jadalne kwiaty (bratki, niezapominajki).

PRZYGOTOWANIE:

SPÓD

Na stolnicy twarde masło z cukrem pokroić nożem, następnie przez drobne sitko przetrzeć ugotowane na twardo żółtko jaja, dodać surowe żółtko i przesiać mąkę. Wszystkie składniki szybko wyrobić na gładkie ciasto by jak najmniej się ogrzało. Uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki. Po wyjęciu z lodówki z ciasta odciąć małe kawałki na zrobienie brzegów, całą resztę przełożyć na blachę (42 x 32 cm) wyłożoną papierem do pieczenia, rozwałkować na całej jej powierzchni a z pozostawionej części zrobić wałeczki i ułożyć brzegi ciasta. Nakłuć ciasto widelcem by spód piekł się równo. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 180 stopni funkcja grzania góra dół na 30 minut. Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i poczekać do całkowitego ostygnięcia. Po tym czasie przełożyć na naczynie, na którym będzie serwowane.

MASA KRÓWKOWA (KAJMAK)

W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy mleko oraz cukierki krówki. Rozpuszczamy na małym ogniu łącząc z masłem i mlekiem. Musimy co chwilę mieszać, żeby masa się nie przypaliła. Kiedy krówki się rozpuszczą dodajemy orzechy włoskie, drobno posiekane i dokładnie mieszamy. Wyłączamy gaz i odstawiamy na 5 minut.

POLEWA CZEKOLADOWA

Podgrzać śmietankę, masło i miód, nie doprowadzając do wrzenia. Następnie dodać połamaną na kawałki gorzką czekoladę i mieszać do momentu całkowitego rozpuszczenia.

PRZEŁOŻENIE I DEKORACJA

Na kruche ciasto przekładamy masę krówkową, następnie na całość wykładamy dżem z malin i wylewamy delikatnie przestudzoną polewę czekoladową. Mazurek dekorujemy bakaliami i jadalnymi kwiatami układając w skośne paski wszystkie elementy, które przeznaczyliśmy na dekorację ciasta.

 

Mazurek Orzechowy

Składniki:

CIASTO

50 dag mąki pszennej typ 500

20 dag masła

20 dag cukru pudru

2 jajka

2 łyżki miodu

2 łyżki mleka ciepłego 3,2 %

1 łyżka sody

MASA

1 budyń z cukrem

25 dag margaryny

15 dag cukru pudru

Mąkę pszenną przesiać, dodać sodę i masło, posiekać nożem. Dodać cukier puder, jaja, posiekać. Miód roztopić w ciepłym mleku dodać do składników i zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na trzy części, dwie upiec w 180 °C  na złoty kolor.

Następnie:

20 dag orzechów grubo posiekanych

10 dag cukru

12 dag masła

2 łyżki miodu

Wszystkie składniki na małym ogniu, na złoty kolor oraz przełożyć na trzecią część surowego cista i piec w 180 ° na złoty kolor.

Ugotować budyń w mniejszej ilości mleka . Margarynę dobrze rozetrzeć, dodać cukier puder  i utrzeć. Ostudzony budyń dodawać po łyżce do margaryny z cukrem pudrem cały czas mieszając.

Przekładać w kolejności od dołu:

placek, powidła śliwkowe, masa, placek, powidła śliwkowe, masa, placek z orzechami