Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi

Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi

 

Historia
Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli samorządu województwa łódzkiego. Od 1989 r. funkcjonuje na łódzkim rynku oświatowym, kontynuując tradycje Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych oraz Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Obecnie ośrodek realizuje zadania statutowe wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. Nr 200, poz. 1537 ze zm.). Ośrodek pełni wiodącą rolę w udzielaniu wsparcia i doskonaleniu nauczycieli w zakresie wdrażania nowej podstawy programowej.


Informacje ogólne
Kontakt:
ul. Wólczańska 202
90-531 Łódź

sekretariat: tel. 42 6361689, fax. 42 6361753
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Strona internetowa: http://www.wodn.lodz.pl/

Dyrektor: p. Elżbieta Paciejewska-Stolarz

 

Zadania
Ośrodek specjalizuje się w propagowaniu metod nauczania na odległość oraz doskonalenia nauczycieli w zakresie opieki i wychowania. Prowadzi doskonalenie zawodowe dla dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników samorządowych zajmujących się edukacją, w formie: kursów nadających kwalifikacje zawodowe, studiów podyplomowych we współpracy z wyższymi uczelniami, kursów i warsztatów doskonalących (w tym grantowych), szkoleń rad pedagogicznych, konferencji i seminariów.

Nadrzędnym celem Ośrodka jest wspomaganie placówek oświatowych poprzez:
• świadczenie usług edukacyjnych dla nauczycieli, kadry kierowniczej oświaty, pracowników systemu doskonalenia i doradztwa, nadzoru pedagogicznego i samorządu terytorialnego na najwyższym poziomie, zapewniającym każdemu klientowi placówki satysfakcję i wsparcie w jego rozwoju zawodowym;
• wspomaganie szkół i placówek oświatowych w doskonaleniu jakości ich pracy,
• prowadzenie działań na rzecz integracji lokalnego środowiska oświatowego poprzez inicjowanie wymiany doświadczeń i upowszechnianie nowatorskich inicjatyw nauczycieli.

 

Swoje działania podejmuje w ścisłej współpracy z Łódzkim Kuratorem Oświaty i Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego województwa łódzkiego, centralnymi, wojewódzkimi i powiatowymi placówkami doskonalenia nauczycieli, okręgową i centralną komisją egzaminacyjną, wyższymi uczelniami i szkołami zawodowymi, instytucjami animującymi kulturę, czasopismem „Dyrektor Szkoły”, fundacjami, stowarzyszeniami i placówkami oświatowymi wszystkich typów, instytucjami i przedsiębiorstwami wspierającymi realizację celów edukacyjnych.

Na uwagę zasługuje prowadzenie form doskonalenia na odległość metodą e-learningu, która zyskuje coraz więcej zwolenników.
Ponadto ośrodek realizuje projekty współfinansowane ze środków unijnych, pozyskuje dodatkowe środki finansowe na prowadzenie form doskonalenia w ramach grantów ogłaszanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty, a także współpracuje z lokalnymi i regionalnymi instytucjami oświatowymi celem wymiany doświadczeń i upowszechniania swojej oferty edukacyjnej.

 

Projekty

Projekt 9.2. Uczeń Szkoły zawodowej moderatorem lokalnego rynku pracy
Termin realizacji projektu: 01.09.2011 - 31.03.2014

 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. – Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Celem projektu jest podniesienie jakości dydaktycznej 4 szkół z terenu woj. łódzkiego, służącej podniesieniu zdolności uczniów do znalezienia przyszłego zatrudnienia poprzez objęcie wsparciem 80 uczniów i 12 nauczycieli.