Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu
Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu
Historia
Historia kształcenia nauczycieli w Wieluniu sięga 1945 r. kiedy to w lutym władze powiatowe postanowiły otworzyć Państwowe Liceum pedagogiczne. Placówkę zlokalizowano w budynku przyklasztornym Ojców Franciszkanów przy ul. Wodnej 2. Obiekt był nietypowy i nie spełniał wymogów szkoły. Dopiero w 1958 r. ukończono budowę kompleksu budynków dla Liceum Pedagogicznego przy ul. 1 Maja 6 (obecnie J. Piłsudskiego). W tym nowoczesnym jak na owe czasy budynku mieściła się też, szkoła ćwiczeń i internat na 250 miejsc. Od 1965 r. tworzono Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli równolegle likwidując Liceum Pedagogiczne. Największy organizacyjny rozwój nastąpił w latach 1984- 1993 kiedy to istniało Studium Nauczycielskie. Od 1992 r. Istnieje Kolegium Nauczycielskie kontynuujące tradycję kształcenia nauczycieli w Wieluniu.
Informacje ogólne
Kontakt:
ul. Piłsudskiego 6
98-300 Wieluń
sekretariat: tel./fax. 43 843 34 40
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.kn.wielun.pl
Dyrektor placówki: Ewa Lewik – Tsirigotis
Zadania:
Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu jest publicznym zakładem kształcenia nauczycieli dla potrzeb placówek wychowania przedszkolnego, szkolnictwa podstawowego i gimnazjów. Celem Kolegium jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do wykonywania zadań nauczyciela w zakresie prowadzonych specjalności kształcenia.
Działalność:
Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu kształci słuchaczy w następujących specjalnościach: język polski z historią, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna i język polski z muzyką.
Ważniejsze inicjatywy naukowe, edukacyjne i społeczne podejmowane przez KN w Wieluniu w 2011 roku:
• zorganizowanie III konkurs krótkich form literackich (poezja, opowiadanie, nowela, szkic literacki, esej, jedno-aktowy dramat, bajka itp.),
• wydanie tomu monograficznego pt. Dziecko I, (publikacja pokonferencyjna - I Seminarium Naukowe - Dziecko w systemach pedagogicznych i tekstach kultury - od antyku do ponowoczesności).
Opieka naukowo – dydaktyczna:
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie:
• Wydział Filologiczno – Historyczny - opieka naukowo – dydaktyczna – język polski z historią, język polski z muzyką, edukacja wczesnoszkolna z muzyką
• Wydział Pedagogiczny – opieka naukowo – dydaktyczna - edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna z muzyką
W 2011 roku 34 absolwentów Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu uzyskało tytuł licencjata na Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Stanowi to 100 % wszystkich absolwentów placówki w roku szkolnym 2010/2011.