Edukacja zawodowa w wymiarze europejskim
środa, 22 października 2014W dniu 15 października w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi, ul. Łąkowa 29 miała miejsce sesja „Edukacja zawodowa w wymiarze europejskim”, która została zorganizowana w ramach VII Europejskiego Forum Gospodarczego.
Sesja zainaugurowała obchody roku 2015 jako Roku Szkoły Zawodowców, który został ustanowiony przez Ministra Edukacji Narodowej. Edukacja zawodowa jest obecnie jednym z głównych priorytetów resortu edukacji i tematyka sesji doskonale wpisuje się w ten kierunek działania. Ponadto, problematyka szkolnictwa zawodowego poruszana podczas sesji wynikała z aktualnych trendów ogólnoeuropejskich, gdyż w nowym okresie programowania na lata 2014-2020 rozwój edukacji zawodowej jest jednym z głównych celów, które przed sobą stawia Komisja Europejska i obecnie trwają negocjacje dotyczące obszarów, które zostaną objęte wsparciem unijnym.
Wśród prelegentów oraz panelistów zaproszonych na sesję byli znamienici przedstawiciele świata nauki, biznesu i edukacji z kraju i z zagranicy:
· Profesor dr Darius O. Schindler- Dualna Szkoła Wyższa Badenii Wirtembergii, wybitny prawnik o uznanej pozycji międzynarodowej, specjalista w zakresie prawa międzynarodowego, prawa europejskiego, prawa gospodarczego i prawa spółek, który wygłosił wystąpienie pt. „40 lat dualnych studiów w Badenii-Wirtembergii”,
· Uwe Peleikis - Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu Badenii-Wirtembergii, dyrektor szkoły zawodowej w Stuttgarcie, konsultant w zakresie projektów mobilności w ramach programu Leonardo da Vinci i Erasmus+, który wygłosił wystąpienie pt. „Obecne wyzwania dla kształcenia zawodowego w odniesieniu do systemu dualnego”,
· Joanna Basztura- Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Edukacji, tytuł jej wystąpienia to: „Polityka edukacyjna Komisji Europejskiej w zakresie szkolnictwa zawodowego w latach 2014-2020”,
· profesor dr hab. Elżbieta Kryńska – Kierownik Katedry Polityki Ekonomicznej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, która przedstawiła zgromadzonym wykład nt. „Zapotrzebowanie na kwalifikacje zawodowe do 2020 – Polska – Województwo Łódzkie”.
Drugą częścią sesji „Edukacja zawodowa w wymiarze europejskim” był panel ekspercki, którego moderatorem była Pani Bożena Ziemniewicz - Prezes British Centre, Wiceprzewodnicząca Rady Gospodarczej Województwa Łódzkiego.
Uczestnikami panelu byli:
· Profesor dr Darius O. Schindler- Dualna Szkoła Wyższa Badenii Wirtembergii, który przedstawił rekomendacje dla Polski dotyczące kształcenia dualnego, które posiada bogate tradycje w Badenii-Wirtembergii,
· Uwe Peleikis - Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu Badenii-Wirtembergii, dyrektor szkoły zawodowej w Stuttgarcie, który omówił zasady współpracy pomiędzy szkołami a pracodawcami w zakresie edukacji zawodowej,
· Joanna Godrecka-Bareau- Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, która przedstawiła zasady finansowania edukacji zawodowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w nowym okresie programowania,
· Doc. dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski– dyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, który przedstawił założenia Polskiej Ramy Kwalifikacji i omówił poziomy kwalifikacji występujące obecnie w polskim systemie prawa, czyli kompetencje, jakie winien posiadać każdy z nas na rynku pracy. Obecnie w edukacji formalnej w Polsce można wyróżnić siedem „poziomów” kwalifikacji, jednak wprowadzono dodatkowy poziom – piąty, co jest uzasadnione przede wszystkim z uwagi na występowanie licznych przykładów efektów uczenia się, spełniających wymogi opisów wymagań dla poziomu piątego Europejskiej Ramy Kwalifikacji.
· Jerzy Bartnik- prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Niezwykle interesująca wypowiedź wieloletniego praktyka, zaangażowanego w kształcenie w rzemiośle i współpracę z przedsiębiorcami zainteresowanymi pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników w konkretnych zawodach.
· Danuta Zakrzewska – dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, która zaprezentowała standardy oraz wymagania dla osób kończących kształcenie w zawodach.
· Joanna Wierzbicka-Grajek –Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo – Handlowa, która opowiedziała zebranym, w jaki sposób Izba wspiera duże korporacje oraz małe firmy w zakresie kooperacji ze szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe.
· Agnieszka Pfeiffer – Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przedstawiła ramy prawne dla edukacji zawodowej oraz nowe możliwości zdobywania umiejętności, jakie dają kwalifikacyjne kursy zawodowe.
· Mariola Mirecka– Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji, która przedstawiła zasady wspierania przez Samorząd Województwa Łódzkiego edukacji zawodowej w regionie w ramach kształcenia modułowego. Na uwagę zasługuje utworzenie przez samorząd województwa, jako pierwszy w kraju – Centrów Kształcenia Ustawicznego, umożliwiającego zdobywanie kwalifikacji w ramach kursów kwalifikacyjnych, utworzenie sieci doradztwa w regionie oraz wychodzenie naprzeciw pracodawcom zainteresowanym kooperacją ze szkołami zawodowymi.
Sesja spotkała się z dużym zainteresowaniem, wśród zebranych byli przedstawiciele samorządów gospodarczych, jednostek samorządu terytorialnego oraz szkół i placówek oświatowych z terenu województwa łódzkiego. Dyskusja panelowa wywołała pytania, które dotyczyły m.in. potrzeby koordynacji na szczeblu centralnym działań na rzecz edukacji zawodowej, finansowania szkół zawodowych przez samorządy, a także dookreślenia, który z samorządów winien odpowiadać za edukację zawodową w regionie.
Zamieszczone poniżej materiały objęte są prawem autorskim.
Pobierz prezentacje:
- Prof. dr Darius O. Schindler - 40 lat dualnych studiów w Badenii-Wirtembergii
- Uwe Peleikis - Obecne wyzwania dla kształcenia zawodowego w odniesieniu do systemu dualnego
- Joanna Basztura - Polityka edukacyjna Komisji Europejskiej w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego 2014-2020
- Prof. dr hab. Elżbieta Kryńska - Zapotrzebowanie na kwalifikacje zawodowe do 2020 – Polska – Województwo Łódzkie
- Joanna Godrecka-Bareau– Szkolnictwo zawodowe: Wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego w obecnym (2007-2013) i w przyszłym okresie programowania (2014-2020)
- Doc. dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski– Poziomy w Polskiej Ramie Kwalifikacji