Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Branże kluczowe WŁ

Istotą Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego „LORIS 2030” są działania wspierające rozwój przedsiębiorczości, wzmacniające współpracę przedsiębiorstw (w szczególności MSP), jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu i administracji oraz promujące szeroko rozumianą innowacyjność we wszystkich obszarach aktywności gospodarczej.
 
Wyzwania związane z globalizacją gospodarki stojące przed państwami członkowskimi oraz poszczególnymi regionami wymagają wyznaczenia kierunku działań i środków na wybrane dziedziny, branże, w których będą specjalizowały się poszczególne regiony, co pozwoli na ukierunkowanie wsparcia publicznego w celu rozwijania najlepiej rokujących sektorów gospodarki. Specjalizacja regionalna powinna wynikać z potencjału danego regionu i powinna stać się w przyszłości „lokomotywą” napędzającą jego rozwój. Biorąc pod uwagę ogólne trendy rozwojowe na świecie najbardziej pożądaną drogą dla łódzkiej gospodarki jest zdecydowana i konsekwentna polityka na rzecz rozwoju nowych technologii i innowacyjności w każdej sferze życia, ale szczególnie w obszarach o największym potencjale do rozwoju regionu. We wskazanych obszarach muszą funkcjonować podmioty, które mają duży potencjał wzrostu z uwagi na chłonny rynek, dostęp do wykwalifikowanych kadr i odpowiednie wyposażenie technologiczne.
W województwie łódzkim potencjał poszczególnych branż został szczegółowo przeanalizowany na etapie przygotowania aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020. W wyniku dodatkowej oceny potencjału branż wskazanych w ww. dokumencie pod kątem możliwości ich rozwoju oraz potencjału naukowego dostępnego w regionie łódzkim, wybrano te, które mają szczególny potencjał innowacyjny i mogą stać się regionalnymi lokomotywami wzrostu.

Są to:
·         Branża medyczna, farmacja i kosmetyki (w tym medycyna uzdrowiskowa),
·         Energetyka (w tym EE, OZE),
·         Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo),
·         Zaawansowane materiały budowlane (w tym wzornictwo),
·         Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze,
·         Informatyka i telekomunikacja.
 
Dla wybranych branż zidentyfikowano także następujące priorytetowe obszary technologii oraz kompetencje dla województwa łódzkiego:
·         Biotechnologia,
·         Mechatronika,
·         Nanotechnologia i materiały funkcjonalne,
·         Technologie komunikacyjne i informatyczne.