Łódzkie coraz bezpieczniejsze

środa, 29 kwietnia 2015
Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie łódzkim w 2014 roku była kluczowym punktem w porządku obrad dziewiątej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na sesji radni gościli delegację z Kraju Związkowego Styria z ministrem do spraw europejskich dr Christianem Buchmannem na czele.
 
Obrady Sejmiku rozpoczęły się minutą ciszy w hołdzie zmarłego przed kilkoma dniami profesora Władysława Bartoszewskiego. Radni uhonorowali w ten sposób tego wybitnego Polaka – żołnierza Armii Krajowej, więźnia Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego, członka NSZZ „Solidarność” internowanego w stanie wojennym, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych RP oraz Kawalera Orderu Orła Białego.
 
Po tym uroczystej chwili przewodniczący Sejmiku Marek Mazur rozpoczął realizowanie porządku obrad. Jednym z pierwszych punktów było wystąpienie dr Christiana Buchmanna – ministra ds. europejskich Styrii. Po nim przemawiał dr Gerold Ortner – Konsul Honorowy RP w Grazu, który za swoją działalność otrzymał od Sejmiku Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego oraz prof. Szczepan Miłosz – Konsul Honorowy Austrii w Łodzi. Wszyscy oni podkreślali znakomitą współpracę między dwoma samorządami oraz otwarcie na nowe inicjatywy.Województwo Łódzkie już od 2000 roku współpracuje z Krajem Związkowym Styrią. Najbardziej spektakularnym efektem tej współpracy jest powstanie kompleksu termalnego w Uniejowie. To właśnie w Styrii w 2007 roku delegacja radnych Sejmiku oglądała po raz pierwszy baseny termalne, co zaowocowało decyzją budowy podobnego założenia rekreacyjnego w naszym regionie. Współpraca ze Styrią jest prowadzona także na niwie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Mówił o tym szczegółowo marszałek Witold Stępień oraz przewodniczący Marek Mazur podczas wspólnej z ministrem Buchmannem konferencji prasowej. Delegacja ze Styrii oprócz rozmów o pogłębieniu współpracy z Województwem Łódzkim w siedzibie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego miała okazję także zwiedzić Łódź – Austriacy złożyli m.in. wizytę w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
 
W kolejnej części sesji radni wysłuchali informacji na temat bezpieczeństwa w województwie łódzkim w 2014 roku. Przedstawili ją: nadbryg. Andrzej Witkowski – Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz mł. insp. Tomasz Michułka – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Na sesji byli obecni także przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratury, straży granicznej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Straży Ochrony Kolei, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i innych służb mundurowych.
 
Z informacji o bezpieczeństwie pożarowym radni dowiedzieli się m.in. że w ubiegłym roku straż pożarna interweniowała ponad 30 tys. razy, jednak tylko 25 proc. tych interwencji to pożary. Pozostałe zdarzenia to efekt różnego rodzaju klęsk żywiołowych np. powodzi, podtopień, wichur oraz m.in. zdarzeń komunikacyjnych, takich jak wypadki drogowe. W porównaniu z rokiem 2013 zmniejszyła się natomiast liczba zgonów wskutek działania ognia: z 42 na 37. Generał Witkowski tłumaczył radnym, że jest to największy priorytet straży pożarnej. Aby im zapobiec strażacy działają głównie profilaktycznie, organizując szkolenia, akcje informacyjne, sprawdzając stan budynków pod kontem zabezpieczeń przeciwpożarowych i montując odpowiednie czujki.
 
Z informacji zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi wynika natomiast, że w regionie systematycznie spada przestępczość. W porównaniu z rokiem 2013 liczba przestępstw zmniejszyła się o 11 tys. Wielkim sukcesem policji w województwie łódzkim jest m.in. znaczne zwiększenie wykrywalności kradzieży samochodów. Inspektor Michułka przypomniał, że funkcjonariusze zlikwidowali w zeszłym roku trzy zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się kradzieżami aut. Wzrosła też wykrywalność sprawców bójek, pobić i rozbojów. Niestety w naszym regionie rośnie liczba wypadków drogowych, choć dobrą informacją jest to, że ginie w nich mniej osób. Radni zapoznali się też z planami remontów komisariatów policji w województwie, a także z nowymi inwestycjami, które są w fazie realizacji.
 
Sejmik przyznał też dwie Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. Otrzyma ją pułkownik Józef Suchodolski – Kawaler Orderu Virtutti Militari oraz Krzyża Walecznych, który jako żołnierz I Armii Wojska Polskiego walczył przez 4 lata na linii frontu i przyczynił się do wyzwolenia Tomaszowa Mazowieckiego spod okupacji hitlerowskiej. Drugie odznaczenie odbierze Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”, który tańcem i pieśnią od 40 lat promuje region w kraju i za jego granicami. Oprócz występów scenicznych prowadzi również działalność edukacyjną, za którą przyznano mu m.in. nagrodę Ministra Kultury. Uhonorowani odbiorą swoje odznaczenia podczas majowej, uroczystej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
 
Na koniec sesji radni powołali Joannę Ziębę-Gzik na przewodniczącą Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Rafał Jaśkowski