Z nimi zmienialiśmy Łódzkie. Podziękowania dla samorządowców

środa, 24 kwietnia 2024

Kończy się najdłuższa w historii polskiego samorządu terytorialnego kadencja. Był to wyjątkowy i trudny czas, pełen wyzwań także dla samorządowców. Dziś podczas koncertu „Z Wami zmieniamy Łódzkie” była okazja, by podziękować im za ponad 5 lat dobrej współpracy na rzecz rozwoju naszego województwa i jego mieszkańców.

W Teatrze Jaracza w Łodzi spotkali się samorządowcy z całego województwa, by wspólnie podsumować mijającą kadencję i odebrać z rąk przewodniczącej Sejmiku Iwony Koperskiej podziękowania. Bo to również dzięki nim, włodarzom gmin, miast i powiatów, Łódzkie tak bardzo się zmieniło.

- Współpraca rządu i samorządów nie tylko sprawiła, że wyszliśmy obronną ręką z kryzysów takich jak pandemia czy wybuch wojny w Ukrainie, ale też umożliwiła realizację wielu inwestycji infrastrukturalnych i tych skierowanych bezpośrednio do mieszkańców – mówiła Iwona Koperska. - Wsparcie finansowe popłynęło do lokalnych samorządów szerokim strumieniem, zarówno z budżetu województwa, jak i z programów rządowych. Byliśmy blisko ludzi. Wszyscy staraliśmy się robić to, czego oczekiwali od nas mieszkańcy. Za to Wam dziś dziękuję. Wspólnie wykonaliśmy fantastyczną pracę i dobrze wykorzystaliśmy ten czas.

Uczestnicy środowego wydarzenia obejrzeli krótki film podsumowujący mijającą kadencją samorządu i jej efekty, czyli owoce dobrej współpracy włodarzy gmin i samorządu województwa łódzkiego.

- To był dobry czas zarówno dla całego województwa łódzkiego, jak i dla samorządów lokalnych. Przyznali to wszyscy samorządowcy, którzy uczestniczyli w spotkaniu, bez względu na opcję polityczną, a to doskonały dowód na to, że można współpracować ponad podziałami – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

Razem z marszałkiem i przewodniczącą Sejmiku w spotkaniu z samorządowcami uczestniczyli także Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego i Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku.

- Dla nas były to dobre lata – mówi Katarzyna Erdman, burmistrz Krośniewic w powiecie kutnowskim. - Udało nam się pozyskać spore środki na rozwój naszej gminy. Największa i najważniejsza inwestycja to z pewnością budowa przez firmę Miratrans portu multimodalnego w Krzewiu, przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Tylko w ubiegłym roku otrzymaliśmy prawie 40 mln zł wsparcia, a to oznacza budowę żłobka czy dróg pod strefy przemysłowe. W tej chwili kończymy budowę stacji uzdatniania wody.

- Rzeczywiście, to była najdłuższa i naprawdę wyjątkowa kadencja – mówił z kolei Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica w powiecie piotrkowskim. – Daliśmy radę, m.in. dzięki pomocy innych samorządów, tzn. wojewódzkiego i powiatowego. Zrealizowaliśmy największą inwestycję w historii gminy Moszczenica, czyli zmodernizowaliśmy system wodno-kanalizacyjny w aglomeracji moszczenickiej. Było to możliwe dzięki środkom – ponad 15 mln zł - przekazanym przez Urząd Marszałkowski, tyle samo dołożyliśmy z budżetu gminy. Zmodernizowaliśmy zarówno stację uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków, jak również wybudowaliśmy kanalizację sanitarną.

Na koniec przed publicznością zgromadzoną w Jaraczu wystąpili soliści Teatru Wielkiego w Łodzi z towarzyszeniem specjalnie przygotowanych na ten wieczór aranżacji w wykonaniu Orkiestry pod batutą Marcina Mirowskiego.

 

as

fot. Piotr Wajman