facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Z europejskimi ekspertami o energetyce w łódzkim

10.07.2017
Zakończyła się dwudniowa wizyta ekspercka zorganizowana w ramach funkcjonowania Platformy Wymiany Wiedzy (Knowledge Exchange Platform –KEP). W regionie łódzkim gościli przedstawiciele  instytucji unijnych: Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów, którzy wspólnie z samorządowcami oraz lokalnymi naukowcami i przedsiębiorcami dyskutowali na temat innowacyjnych rozwiązań z zakresu energetyki służących poprawie jakości powietrza.

Platforma KEP jest rodzajem współpracy między Komitetem Regionów a Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD). Ma na celu prezentację nowych rozwiązań z dziedziny badań i rozwoju, innowacyjnych produktów oraz najlepszych praktyk w odpowiedzi na wyzwania społeczne, w obliczu których stoją władze lokalne i regionalne w Europie. Co roku organizowane są dwa wyjazdowe spotkania eksperckie KEP i jedna z tych wizyt odbyła się w dniach 6-7 lipca właśnie na terenie województwa łódzkiego. Pierwszego dnia goście wzięli udział w wizycie studyjnej zorganizowanej na Wydziale Elektrycznym Instytutu Mechatroniki i Systemów Informacyjnych Politechniki Łódzkiej. Poza prezentacją laboratoriów odbyła się dyskusja na temat prowadzonych przez Politechnikę Łódzka badań w zakresie nowoczesnych technologii w obszarze odnawialnych źródeł energii. W dyskusji wzięli również udział przedstawiciele Elektrowni Bełchatów, którzy zaprezentowali postęp technologiczny elektrowni szczególnie w kontekście rozwiązań pro-środowiskowych.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbyła się wizyta studyjna w Uniejowie, który został zaprezentowany jako przykład dobrej praktyki w zakresie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii, w szczególności opartej na biomasie i energii wód geotermalnych.

Drugiego dnia wizyty eksperci wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem wzięli udział w konferencji zatytułowanej „Technologie OZE w województwie łódzkim: rola władz lokalnych i regionalnych oraz wsparcie dla badań i innowacji przez UE”, zorganizowanej we współpracy z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia. W trakcie wydarzenia, w tym w ramach dyskusji panelowej z udziałem gości z KR i KE, omawiane były bieżące problemu z obszaru energetyki, szczególnie w kontekście roli samorządów oraz innowacyjne projekty i możliwości ich finansowania ze środków europejskich.    

Wizyta umożliwiła zaprezentowanie regionu na arenie międzynarodowej, dała zagranicznym ekspertom obraz województwa łódzkiego jako obszaru zaawansowanego technologicznie bogatego w innowacyjne projekty, infrastrukturę naukową i kadrę naukowców oraz przedsiębiorców gotowych przy wsparciu środków europejskich wdrażać rozwiązania służące poprawie jakości życia mieszkańców. Przedstawiciele regionu łódzkiego zyskali wiedzę w zakresie sprawdzonych rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich i możliwości finansowania projektów energetycznych.
abw

Polecane

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”

17-10-2017

Ukoronowaniem pierwszego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego była wieczorna gala...

Czytaj więcej

Europejskie Forum Gospodarcze 2017

16-10-2017

W Łodzi rozpoczęło się Europejskie Forum Gospodarcze. 3000 gości, kilkadziesiąt...

Czytaj więcej

Po raz piąty „Lokomotywa” skończyła bieg

16-10-2017

Zakończyła bieg – po raz piąty - „Kolorowa Lokomotywa”. W...

Czytaj więcej

Otulony kwiatami Kościuszko

15-10-2017

  Dzisiaj (15 bm.) mija równo 200 lat od śmierci Naczelnika...

Czytaj więcej

Dzień Edukacji Narodowej

13-10-2017

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Marszałek...

Czytaj więcej

Głos na defibrylatory

13-10-2017

Blisko 10 tys. osób zagłosowało już w budżecie obywatelskim województwa...

Czytaj więcej

Teatr Wielki ma plany na nowy sezon

12-10-2017

W Teatrze Wielkim w Łodzi podczas konferencji prasowej dyrekcja Teatru...

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy na zagranicznych targach

10-10-2017

Sześcioro przedsiębiorców z regionu wzięło udział w Targach Expo Real...

Czytaj więcej

Zaczynamy Europejski Tydzień Regionów i Miast

09-10-2017

Dziś rozpoczyna się coroczne czterodniowe wydarzenie w Brukseli - Europejski...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl