Sejmik wspiera rolników

środa, 18 marca 2015
Przyjęcie stanowiska w sprawie trudnej sytuacji rolników było najważniejszym punktem w porządku obrad VII sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Radni wysłuchali ponadto informacji o sytuacji w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi a także informacji z funkcjonowania służb geodezyjnych za 2014 rok.
 
Na początku sesji ślubowanie złożyła nowa radna Sejmiku – Jolanta Zięba-Gzik, zastępując na tym stanowisku Elżbietę Nawrocką, która została Posłanką na Sejm RP. Nowa radna otrzymała od kolegów z klubu PSL bukiet kwiatów, gratulacje składali jej także radni pozostałych klubów w Sejmiku.
 
Po tym miłym akcencie, przewodniczący Sejmiku rozpoczął procedowanie kolejnych punktów w porządku obrad. Informację na temat sytuacji w Teatrze im. S. Jaracza przedstawił wicemarszałek Artur Bagieński. Radni dowiedzieli się, że teatr poszukuje nowego dyrektora artystycznego, który ma zastąpić na tym stanowisku Waldemara Zawodzińskiego. Wicemarszałek Bagieński informował też Sejmik, że rozmawiał z zespołem artystycznym teatru m.in. na temat problemów, jakie poruszali aktorzy oraz na temat wizji rozwoju tej – jednej z najlepszych w Polsce – scen dramatycznych.
 
Następnym punktem w porządku było uchwalenie przez Sejmik stanowiska w sprawie sytuacji w rolnictwie na terytorium RP w związku z licznymi protestami rolników m.in. na Ziemi Łódzkiej. Jak zapewniał radnych przewodniczący Sejmiku Marek Mazur – ostateczny kształt stanowiska został wypracowany przy udziale przedstawicieli rolników z naszego regionu i zawiera postulaty producentów rolnych, uwzględniający specyfikę rolnictwa w województwie łódzkim. Podczas sesji, klub PiS zgłosił kilka poprawek do zaopiniowanej przez Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska wersji stanowiska, jednak nie znalazły one akceptacji u większości radnych. W rezultacie Sejmik przegłosował stanowisko w wersji zaopiniowanej przez komisję – nikt z głosujących nie był przeciw, trzech jedynie wstrzymało się od głosu. Radni w stanowisku podkreślają, że „Sejmik Województwa Łódzkiego dostrzega trudną sytuację w polskim rolnictwie oraz rozumie niezadowolenie rolników. Ta trudna sytuacja spotęgowana została m.in. wprowadzeniem rosyjskiego embarga oraz wystąpienie wirusa ASF w Polsce”. Następnie wymienione są szczegółowe postulaty rolników, z którymi radni zwracają się do przedstawicieli Rządu RP, Parlamentu RP oraz Parlamentu Europejskiego, dotyczące m.in. ochrony rynku wieprzowiny, zatrzymanie rozpowszechniania się choroby ASF, odstąpienie przez Komisję Europejską od karania rolników za przekroczenie kwot mlecznych, zabezpieczenie polskiej ziemi przed wykupem przez kapitał zagraniczny itp. Po uchwaleniu stanowiska, przedstawiciel rolników dziękował radnym za wsparcie. Podkreślano również, że Sejmik Województwa Łódzkiego jako pierwszy w Polsce tak wyraźnie wsparł producentów rolnych w trudnej sytuacji, związanej m.in. z rosyjskim embargiem.
 
Radni wysłuchali ponadto krótkiej informacji z funkcjonowania służb geodezyjnych za 2014 rok.
Rafał Jaśkowski