Grono przyjaznych rośnie

piątek, 30 listopada 2012
Grono przyjaznych rośnie W zeszłym roku było ich dwanaście. W tym dołączyły kolejne trzy. Wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński oraz Maria Kaczorowska, dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, wręczyli nagrody zwycięzcom tegorocznej wojewódzkiej edycji konkursu „Przyjazna wieś”.


Konkursu przeprowadzony został już po raz czwarty. Jego ideą jest honorowanie i promowanie samorządów, które przy pomocy środków unijnych, zrealizowały projekty najbardziej przyjazne mieszkańcom małych miejscowości. Wyboru tego najbardziej przyjaznego dokonano spośród 25 zgłoszonych projektów. Biorący udział w zmaganiach o tytuł mogli zgłaszać przeprowadzone inwestycje w jednej z trzech kategorii: technicznej, społecznej bądź ekologicznej.

Liderem w kategorii technicznej okazał się Szadek. Dzięki Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Szadku powstały: zadaszony amfiteatr, boisko wielofunkcyjne, plac zbaw oraz ścieżki utwardzone kostką. Przy budowie obiektów zastosowano najnowsze technologie. Konstrukcja amfiteatru w kształcie muszli, jest projektem nowatorskim, a zastosowany przy jego budowie materiał zapewnia efekt bardzo dobrej akustyki na scenie. Po zrealizowaniu inwestycji teren wokół Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury zyskał na atrakcyjności. Powstał nowoczesny kompleks, który jest funkcjonalny i służy wszystkim mieszkańcom.

Gmina Grabów wywalczyła sobie pierwsze miejsce w kategorii społecznej, bo dba o wzrost atrakcyjności turystycznej.  Kompleks zamkowy w Besiekierach zyskał drugie życie i pokazał, że nie ma sobie równych. Zagospodarowanie ruin zamku i terenów bezpośrednio do nich przylegających było dobrym posunięciem. W ramach realizacji projektu wykonano roboty konserwatorskie, zabezpieczono i wzmocniono fragmenty wieży oraz części murów zamku, uporządkowano dziedziniec, wybudowano most łączący ruiny zamku z drogą dojazdową, odbudowano fosę, wybudowano plażę, pomost dla sprzętu pływającego oraz alejkę spacerową dla pieszych.  Odrestaurowane ruiny zamku stały się atrakcją turystyczną i wizytówką Besiekier oraz gminy Grabów. Z powstałej infrastruktury korzysta obecnie nie tylko ludność miejscowa ale również wielu turystów z całego kraju. Można tutaj aktywnie spędzić czas pływając kajakiem, jeżdżąc na rowerze, łowiąc ryby, spacerując ścieżką wokół zamku.

Sławno postawiło na ekologię. Gmina w ramach zgłoszonego do konkursu projektu wybudowała: mechaniczno – biologiczną oczyszczalnię ścieków typu BIO – PAK w miejscowości Trojanów,  ponad 70 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków i  przyłączeniami do posesji oraz przebudowano i rozbudowano ponad 7 km dróg.  Realizacja projektu odbyła się na ponad 50 % terenu całej gminy - skanalizowanych zostało 16 miejscowości. Do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostało prawie 3360 osób. Powstała kanalizacja sanitarna odbiera ścieki od podmiotów i kieruje je do oczyszczalni, dzięki czemu nie zanieczyszczają one bezpośrednio środowiska. Zwiększenie atrakcyjności obszaru pociągnęło za sobą następne proekologiczne działania. W 2010 r. na terenie gminy stanęły dwa pierwsze wiatraki elektrowni wiatrowej i otworzyła się firma zajmująca się recyklingiem opon. Gmina podjęła także szereg działań z zakresu edukacji społecznej  organizując warsztaty, spotkania, wycieczki i konkursy.

Zwycięzcy zostali zgłoszeni do etapu ogólnopolskiego konkursu „Przyjazna wieś”. Teraz o miano gminy prospołecznej, innowacyjnej i stawiającej na ekologię  łódzcy laureaci powalczą z innymi województwami. Wyniki już 4 grudnia.
(aro)