Współpraca Województwa Łódzkiego z FRSE

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji odbyło się 6 czerwca 2012 roku w siedzibie Urzędu. Nawiązanie współpracy ma na celu prowadzenie wspólnych działań zmierzających do wzbogacenia i umiędzynarodowienia oferty edukacyjnej placówek oświatowych oraz podnoszenia jakości edukacji poprzez organizację projektów, przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Korzyści wynikające z podpisania listu pozytywnie wpłyną na budowanie trwałego partnerstwa w celu podejmowania strategicznych działań w Regionie, opartego na wzajemnej wymianie potrzeb oraz zwiększeniu możliwości wykorzystania funduszy unijnych w obecnym już programie „Uczenie się przez całe życie” i przyszłym programie „Erasmus dla wszystkich”.

Główne korzyści wynikające ze współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji:

• budowanie trwałego partnerstwa w celu podejmowania strategicznych działań w regionie, opartego na wzajemnej wymianie potrzeb;
• stworzenie wojewódzkiej sieci placówek (przede wszystkim podległych Samorządowi Województwa Łódzkiego) w celu upowszechniania informacji poprzez:

– organizację konferencji, seminariów, festiwali;
– promowanie międzynarodowej współpracy przyczyniającej się do poprawy warunków mobilności edukacji m.in. w zakresie wymiany młodzieży i osób dorosłych;
– zawieranie partnerstwa pomiędzy organizacjami działającymi w sektorze edukacji w różnych krajach;

• szybszy przepływ informacji pomiędzy FRSE a placówkami oświatowymi w województwie łódzkim;
• zwiększenie możliwości wykorzystania funduszy unijnych w obecnym programie „Uczenie się przez całe życie” i przyszłym programie „Erasmus dla wszystkich”, w którym nacisk będzie położony na tworzenie strategicznych partnerstw w regionie.

Działania wynikające z niniejszego Listu Intencyjnego oraz innych uzgodnień koordynować będzie ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi - Departament Kultury i Edukacji.

List Intencyjny - do pobrania

KONFERENCJE
Cykl konferencji naukowych: „Międzynarodowa współpraca w obszarze edukacji na terenie województwa łódzkiego”.

Data: 06.05.2011 r.

Dnia 6 maja 2011 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi odbyła się konferencja pt. „Międzynarodowa współpraca w obszarze edukacji na terenie województwa łódzkiego” organizowana przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Konferencja skierowana była przede wszystkim do przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz do dyrektorów przedszkoli i szkół z województwa łódzkiego.
Celem konferencji było przedstawienie programu Comenius, umożliwiającego europejską współpracę przedszkoli, szkół oraz instytucji działających na rzecz edukacji i doskonalenia zawodowego kadry edukacyjnej. Podczas spotkania zostały zaprezentowane dobre praktyki realizowania współpracy europejskiej w obszarze edukacji realizowane na terenie województwa łódzkiego.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni: przedstawiciele wyższych uczelni, eksperci programu Comenius, pracownicy ośrodków doskonalenia nauczycieli, nauczyciele i dyrektorzy przedszkoli oraz szkół, w których realizowane są projekty współpracy międzynarodowej. Przekazane podczas konferencji informacje mają przyczynić się do zwiększenia zaangażowania przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorów i nauczycieli w realizację projektów europejskiej współpracy.

UDZIAŁ JEDNOSTEK SWŁ W PROGRAMACH FRSE

• Publiczna Policealna Szkoła Nowoczesnych Technologii dla Dorosłych w Łodzi – projekt partnerski Grundtviga

Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2010 r., zakończenie nastąpiło pod koniec lipca 2012 r. Konferencja podsumowująca całość odbyła się 20.07 br. w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi.
Głównym celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń i rozszerzenie współpracy pomiędzy mniejszymi, mniej doświadczonymi we współpracy europejskiej organizacjami zajmującymi się szeroko rozumianą edukacją dorosłych, które chcą uwzględnić współpracę europejską w swojej działalności edukacyjnej.
W ramach projektu przeprowadzono szereg spotkań z zagranicznymi partnerami, w których udział wzięli przedstawiciele z Polski, Portugalii, Austrii, Grecji, Niemiec, Irlandii. Cel badań przeprowadzonych w ramach projektu stanowiła identyfikacja odpowiednich metod i narzędzi, za pomocą których można odpowiednio sklasyfikować i udokumentować nieformalnie zdobyte kompetencje. Podczas wielu lokalnych szkoleń lub warsztatów partnerzy przetestowali różnorodne rodzaje metod oraz narzędzi w celu wyłonienia przykładów tzw. dobrych praktyk w krajach biorących udział w projekcie. Wyselekcjonowane i wybrane metody/narzędzia oraz rezultaty przeprowadzonych badań i zaleceń zostały zaprezentowane na konferencji kończącej projekt.

• Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi – projekt partnerski Comeniusa

Realizacja projektu „Biblioprewencja” we współpracy z partnerem ze Słowenii rozpoczęła się we wrześniu 2009 r., a zakończyła w sierpniu 2011 r. Przewodnim tematem projektu była biblioterapia jako metoda wykorzystywania tekstów do działań profilaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych mających na celu wspomaganie osób stojących w obliczu problemów życiowych i społecznych.
W ramach projektu organizowano spotkania partnerskie, konferencje, seminaria, prowadzono badania, zbierano informacje, a także upowszechniano rezultaty współpracy. Podejmowane działania prowadziły do wypracowania wspólnych metod pracy z młodzieżą służących przede wszystkim zapobieganiu przemocy, zmiany ich negatywnego nastawienia wobec innych, wzmocnienia samooceny, kształtowania właściwych postaw, rozwiązywania problemów poprzez czytanie książek. Projekt okazał się doskonałym sposobem promowania współpracy europejskiej.