Zakończenie projektu THINGS+
Zakończenie projektu THINGS+
Od 1 lipca 2017 r. Województwo Łódzkie aktywnie uczestniczyło w projekcie pn. „Introducing service innovation into product-based manufacturing companies - THINGS +”, realizując działania współfinansowane w ramach Programu Interreg Central Europe. Celem projektu było propagowanie innowacji usług w przedsiębiorstwach opartych na tradycyjnym modelu wytwórstwa produktowego.
W ciągu ponad 3 lat współpracy partnerzy projektu przeszkolili ponad 220 przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów ds. innowacji biznesowych, a wszystko to w ponad 100 firmach z sektora MŚP, zajmujących się produkcją. W wyniku działań projektowych, powstało ponad 90 nowych koncepcji usługowych, 30 nowych skomercjalizowanych usług, a 8 firmom udało się wejść na rynki zagraniczne.
Partnerzy projektu THINGS + stworzyli także rekomendacje dla decydentów, aby w przyszłości wsparcie dla sektora było bardziej adekwatne do potrzeb, z których najistotniejsze są:
- zwiększanie wiedzy o korzyściach wynikających z serwityzacji wśród MŚP, na podstawie „dobrych praktyk” w różnych branżach,
- stymulowanie zespołów badawczych opracowujących innowacyjne rozwiązania,
- informowanie i mobilizowanie MŚP do wdrażania serwityzacji,
- zwiększanie potencjału eksportowego poprzez serwityzację, z wykorzystaniem programów regionalnych skoncentrowanych na obszarze działalności przedsiębiorstwa,
- wsparcie logistyczne dla przedsiębiorstw wchodzących na nowe ścieżki rozwoju poprzez doradztwo oraz wsparcie infrastrukturalne,
- budowanie zdolności przez tworzenie i rozwijanie sieci kontaktów.
Każda z tych rekomendacji opiera się na wzajemnych doświadczeniach wszystkich interesariuszy biorących udział w projekcie THINGS +, aby przedsiębiorstwa z sektora MŚP dostosowały swoje umiejętności i skutecznie stawiały czoła zmianom, podążając za innowacjami i postępem technologicznym.
Poza Województwem Łódzkim, w projekcie wzięli udział:
- Park Naukowo – Technologiczny Friuli Innovazione w Udine (Region Friuli – Wenecja Julijska, Włochy), jako Lider,
- Park Naukowo – Technologiczny Uniwersytetu w Rijece (Chorwacja),
- Centrum Innowacji Bautzen (Budziszyn, Saksonia, Niemcy),
- Park Technologiczny w Ljubljanie (Słowenia),
- BizGarden sp. z o.o. (Brno, Czechy),
- Słowacka Agencja Biznesu (Bratysława, Słowacja),
- Region Wenecja Euganejska – (Włochy),
- Transfer Innowacji i Technologii w Salzburgu (Austria),
- Agencja Rozwoju Borsod-Abauj-Zemplen (Miszkolc, Węgry).
Więcej o THINGS + można przeczytać na stronie projektu
Galeria
https://www.lodzkie.pl/urzad/zako%c5%84czenie-projektu-things#sigProId886d1cfef7