Więcej jodu w Łódzkiem niż nad Bałtykiem

piątek, 16 sierpnia 2024

W naszym województwie naliczyliśmy już ponad 20 tężni solankowych. Warto z nich korzystać, bo  mikroklimat w ich pobliżu jest naturalną formą oczyszczania dróg oddechowych, wzmacnia też systemy obronne organizmu.

Stężenie jodu wydzielanego przez tężnie kilkakrotnie przewyższa to, które wdychamy nad morzem. Nic dziwnego, że coraz więcej miast i miejscowości w naszym regionie inwestuje w takie obiekty. Oczekują tego mieszkańcy, bo spora część wybudowanych tężni to projekty zrealizowane dzięki budżetom obywatelskim.

Najwięcej tężni jest w Łodzi. Nie bez przyczyny stolica województwa nazywana jest już miastem tężni. Z kolei największa tężnia została zbudowana w naszym termalnym uzdrowisku, czyli Uniejowie. To nowy obiekt, oddany do użytku w tym roku.

Atrakcją są same tężnie, ale też ich najbliższe otoczenie: ławki, leżaki, enklawy zieleni. Do budowy tężni używa się gałązek tarniny, czyli krzewu śliwy. Po nich spływa solanka. Dzięki podmuchom wiatru powstaje mgiełka solankowa, która tworzy wokół tężni korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Tutaj są tężnie

Łódź

tężnia w Parku Widzewska Górka

tężnia przy ul. Czajkowskiego 14

tężnia w Parku Podolskim

tężnia na Stawach Jana

tężnia w Parku Źródła Olechówki

tężnia w Pasażu Abramowskiego

tężnia na Retkini przy ul. Balonowej

tężnia Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik

tężnia Spółdzielni Mieszkaniowej im. M. Reja

w parku przy ul. Leczniczej

w parku im. A. Struga.

Uniejów

Największa tężnia w regionie. Zbudowana z unijnym wsparciem z Urzędu Marszałkowskiego. Stoi nieopodal uniejowskich basenów termalnych, pomiędzy Kompleksem Boisk Piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka, a Zagrodą Młynarską. Ma blisko 5 metrów szerokości i 6,5 metra wysokości. Dębowy pasaż spacerowy wokół tężni ma ponad 90 metrów długości. Są tu tarasy, ławki oraz punkt gastronomiczny.

Sieradz

Tężnia została zbudowana na terenie Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powstała dzięki głosom mieszkańców za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus”.

Koluszki

Tężnia została zbudowana w Parku Miejskim, na tyłach widowni amfiteatru. Są tu ławki i leżaki oraz miejsce na zaparkowanie rowerów. Powstała dzięki funduszom europejskim z Urzędu Marszałkowskiego.

Bełchatów

W mieście są trzy tężnie: na osiedlu Budowlanych, w parku J. Samujłły na Binkowie oraz na osiedlowym skwerze w okolicy ulicy Energetyków na Przytorzu. Każda z bełchatowskich tężni ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości.

Zduńska Wola

Ustawiono ją w parku miejskim. Była zwycięskim pomysłem zgłoszonym do lokalnego budżetu obywatelskiego. Wkrótce zostanie rozbudowana.

Łęczyca

Tężnia stoi w Parku Miejskim. Mieszkańcy miasta polubili to miejsce. Tak bardzo, ze tężnia zostanie rozbudowana, a w przyszłym roku w mieście powstanie drugi taki obiekt.

Biała Rawska

Na terenie kąpieliska miejskiego przy ul. Żurawiej powstały dwie tężnie solankowe. Są tu ławki i stoliki oraz ścieżka dydaktyczna z tablicami do gry.

Buczek w powiecie łaskim

Jak na stolicę truskawki przystało, tutejsza tężnia ma kształt truskawki. Liczy 4,5 metra i stanęła w sąsiedztwie Urzędu Gminy w Buczku, w centralnym punkcie targowiska „Mój Rynek".

Dąbrowice w powiecie kutnowskim

Tężnia stoi na głównym placu miasta. Samorząd województwa wsparł tę inwestycję grantem sołeckim w wysokości 100 tys. zł.

Dzierżązna gmina Zgierz

Została zbudowana na terenie zabytkowego parku Gminnego Centrum Kultury, Sportu Turystyki i Rekreacji. Dookoła tężni są ławki.