Weekend z kulturą w Łódzkiem

środa, 22 stycznia 2025

Koncerty, przedstawienia, spotkania z twórcami. To będzie ciekawy weekend z kulturą w naszym regionie.

Gorący koncert „Hiszpańska historia miłosna”

W Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpi Mariana Rewerski, wybitna argentyńska śpiewaczka operowa. Zaśpiewa pełne temperamentu dzieła hiszpańskiej i argentyńskiej kameralistyki. Mariana Rewerski. To znana z wielu scen na świecie mezzosopranistka czarująca publiczność głosem o wyjątkowo pięknej barwie i potężnej skali. Zapowiada się wieczór pełen emocji, gratka w rozkładzie kulturalnym trwającego karnawału. Koncert będzie przepojony rytmami argentyńskiego tanga, które popłynie spod palców znakomitego duetu fortepianowego Duo Granat & Kreda. W programie usłyszymy m.in. pieśni Jesusa Guridiego i Juana Castro.

Czwartek, 23 stycznia
Teatr Wielki w Łodzi, Pl. Dąbrowskiego - sala kameralna
Godz. 18.30
Wstęp biletowany

„Królewna Śnieżka”, czyli weteranka w wyśmienitej formie

To będzie weekend z Królewną Śnieżką w Teatrze Wielkim (na zdjęciu). Ten balet w dwóch aktach z muzyką Bogdana Pawłowskiego na scenie łódzkiej opery pojawił się w 1970 roku. I choć od razu zyskał ogromną popularność, nikt nie przypuszczał, że pobije wszelkie rekordy i pozostanie w repertuarze przez ponad pół wieku. Wielka to zasługa melodyjnej, rytmicznej muzyki oraz ujmującej choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa Witolda Borkowskiego.

Czwartek, 23 stycznia godz. 11.00
Piątek 24 stycznia godz. 18.30
Sobota, 25 stycznia godz. 18.30
Niedziela, 26 stycznia godz. 12.00 i 17.00
Teatr Wielki w Łodzi, Pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany

Twarze kultury

Łódzki Dom Kultury zaprasza na spotkanie z cyklu „Twarze kultury” poświęconego ludziom, dla których twórczość jest pasją także po godzinach. Tym razem bohaterem będzie malarz Jacek Świgulski, łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. W swoim dorobku ma już ponad trzydzieści wystaw indywidualnych Od lat zajmuje się również edukacją plastyczną.

Czwartek, 23 stycznia
Łódzki Dom Kultury, ul. Dowborczyków 18 (II piętro)
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Uznana skrzypaczka, gra słynnego jazzmana

Weriko Czumburidze, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, zagra Koncert skrzypcowy Wyntona Marsalisa, wybitnego amerykańskiego trębacza i kompozytora. Czteroczęściowy utwór sięga do wzorców klasycznej muzyki skrzypcowej, ale inspiracją były też ludowe tańce i muzyka celtycka, anglosaską oraz afroamerykańska. Usłyszymy też „Short Ride in a Fast Machine”, rodzaj orkiestrowej fanfary Amerykanina Johna Adamsa oraz Tańce słowiańskie Antonína Dvořáka.

Piątek, 24 stycznia
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany

Dni Pamięci w Teatrze Jaracza

Koncert inauguracyjny XV Dni Pamięci w piątek, 24 stycznia 0 godz. 18.30. Wystąpi Izabela Szafrańska z zespołem. W sobotę, 25 stycznia o godz. 19.00 na scenie kameralnej można zobaczyć spektakl „Obóz” Teatru Nobilis. Na niedzielę zaplanowano finisaż wystawy „Jaka Pamięć" z udziałem autorki rzeźb, które można oglądać w teatrze - Tatiany Nowak (godz. 17.00) 0raz Górne Foyer Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi monodram Łukasza Lewandowskiego „Historia Jakuba” na podstawie sztuki Tadeusza Słobodzianka (godz. 18.00). Finałowy koncert galowy będzie gratką dla miłośników kina, teatru i muzyki. Na Dużej Scenie Teatru Jaracza zaśpiewa Daniella Rabbani, gwiazda Brodwayu i kina, artystka śpiewająca w jidysz.  Dni Pamięci to część obchodów ustanowionego 20 lat temu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Łódzką odsłonę tego wydarzenia od początku organizują Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Pełny program wydarzenia na stronie:  https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/gwiazda-swiatowej-sceny-wystapi-podczas-dni-pamieci

24-27 stycznia
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27
Wstęp wolny

Nieśmiertelna klasyka

Słynną Sonatę Księżycową Ludwiga van Beethovena będzie można usłyszeć w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wystąpi Orkiestra Smyczkowa Unity Collective Orchestra. W programie koncertu także „Scenes from the Scottish Highlands” Granville’a Bantocka

Piątek, 24 stycznia
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. 1 Maja 4
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Twarze uznanej artystki

Do Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi można wybrać się na wernisaż wystawy Tamary Sass „Twarz”. To kolekcja około 30 prac - od grafik i rysunków, po obiekty reliefowe i instalacje. Motywem przewodnim jest ludzka twarz. Tamara Sass to utytułowana artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktorat zdobyła na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi, gdzie dziś wykłada. Zajmuje się przede wszystkim grafiką warsztatową, której dopełnieniem są obiekty, rzeźby i animacje. Wystawa potrwa do 9 marca.

Piątek,  23 stycznia
Galeria Re:Medium,, Łódź, ul. Piotrkowska 113
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Koncert piosenki francuskiej

Piosenki słynnego barda Jacquesa Brela będzie można usłyszeć w Pabianicach. Okazją jest spektakl „Brel-Burżuje” w reżyserii Jerzego Czaplińskiego i Andrzeja Cieślika w wykonaniu aktorów z Teatru Spektrum.

Piątek, 24 stycznia
Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach ul. Kościuszki 14
Godz. 18.00
Wstęp biletowany

Roztańczony koncert

„Zatańczmy jeszcze raz" to tytuł koncertu Mieczysława Kincla w Tomaszowie Mazowieckim. Kincel jest tomaszowianinem, półfinalistą telewizyjnego programu „The Voice of Senior”, a także wielokrotnym zdobywcą nagród w konkursach wokalnych. W programie utwory popowe, ale także operetkowe i musicalowe.

Piątek, 24 stycznia
Miejskie Centrum Kultury Tkacz Tomaszów Mazowiecki ul. Niebrowska 50.
Godz. 18.00
Wstęp biletowany

Potańcówka w Kulturalnej Kamienicy

Wieczór pełen energii, tańca i niezapomnianych rytmów z lat 80. Zapowiada się w Łasku. Dla wszystkich uczestników potańcówki przewidziano kawę, herbatę i ciasteczka.

Piątek, 24 stycznia
Kulturalna Kamienica Łaskiego Domu Kultury, Łask Plac 11 Listopada 1
Godz. 19.00
Wstęp biletowany

Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy

Twórczość słynnego barda zostanie zaprezentowana w Zduńskiej Woli. Okudżawa był głosem pokolenia. Jego twórczość, tłumaczoną na wszystkie języki świata, spopularyzowali w Polsce m.in: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i poeci związani ze Studenckim Teatrem Satyryków. W programie koncertu najważniejsze pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu zespołu Piramidy.

Niedziela, 26 stycznia
Miejski Dom Kultury Ratusz Zduńska Wola ul. Łaska 88
Godzina 17.00
Wstęp biletowany

Opowieść o tajemnicach szczęścia

Grupa Wolontarystyczna Agrafka i Fundacja „Co Ludzie Powiedzą” zapraszają do biblioteki miejskiej w Pabianicach na wieczór autorski Michała Gdali, autora książki „Co mi w życiu wyszło”. To zaskakująca historia o poczuciu sensu, szczęściu i o tym, że wszystko zaczyna się i kończy na… Tobie. Atrakcja spotkania będzie koncert na misach tybetańskich.

Poniedziałek, 27 stycznia
Biblioteka Miejska w Pabianicach ul. św. Jana 10
Godz. 17.30
Wstęp wolny

aa/Fot. Joanna Miklaszewska