Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Uroczyste złożenie wieńców na Stacji Radegast

niedziela, 27 stycznia 2019
27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Tegoroczne IX DNI PAMIĘCI W ŁODZI rozpoczęły się w miniony piątek w Teatrze im. Stefana Jaracza. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było dzisiejsze, uroczyste złożenie wieńców na Stacji Radegast – oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W uroczystości brał udział Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.
- Wiele lat dzieli nas od niewyobrażalnej zbrodni na ludzkości, jaką był Holokaust, ale wciąż głośno powinniśmy mówić o zagładzie, jaka miała tu miejsce – mówił do obecnych Robert Baryła. – Jako Urząd Marszałkowski wspieramy obchody zapraszając do spotkań, wysłuchania wykładów i koncertów, oglądania wystaw, filmów i spektakli teatralnych, bo nic bardziej, niż kultura, nie zbliża ludzi różnych nacji, światopoglądów i religii. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się trudu organizacji tegorocznych Dni Pamięci – dodał.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, organizacje żydowskie, samorządy i wiele innych instytucji upamiętnia ofiary zagłady w miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie całego kraju. Podczas Dni Pamięci w Łodzi – współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego – tradycyjnym miejscem składania kwiatów, wieńców i symbolicznych zniczy jest Stacja Radegast, jeden z najważniejszych obiektów związanych z historią łódzkiego getta.
Od 1940 roku na stację Radegast – nazywaną też bocznicą na Marysinie – przywożona była żywność i opał potrzebne gettu. Od 16 stycznia 1942 roku wywożono stąd jego mieszkańców, najpierw do Chełmna nad Nerem, potem także do Oświęcimia.
Więcej: http://www.muzeumtradycji.pl/3-historia/
GS