To było wielkie widowisko historyczne

sobota, 3 września 2022

Blisko 250 pasjonatów historii z 27 grup rekonstrukcyjnych. Kilkanaście tysięcy mieszkańców województwa. Rozmach i niesamowite emocje. Za nami piknik militarno-historyczny „Łódzkie Pamięta – wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r.”, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski WŁ oraz Łódzki Dom Kultury.

Głównym wydarzeniem pikniku była rekonstrukcja bitwy, którą polskie wojsko stoczyło na polach pomiędzy Strońskiem i Beleniem pod Zduńską Wolą. Armia Łódź, broniąca linii Warty i Widawki, przyjęła tu jedno z największych niemieckich uderzeń wojny obronnej 1939 r.

- Łódzkie pamięta i najlepszym tego świadectwem jest obecność tysięcy mieszkańców województwa. Dziękuję, że jesteście, że wspólnie możemy przeżyć wydarzenia tej krwawej bitwy i oddać hołd tym, którzy tutaj polegli. Ale ta bitwa jest przecież tylko symbolem, więc jest to hołd dla wszystkich ofiar drugiej wojny światowej. Dziękuję rekonstruktorom, że pokażą nam tę bitwę z bliska i pozwolą dotknąć historii oraz wszystkim, którzy pomogli nam tę inscenizację przygotować - mówił rozpoczynając inscenizację Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, gospodarz wydarzenia. - Jeszcze rok temu mogliśmy mówić, że wojna to tylko karty historii. Dziś mamy kolejny dzień wojny, jaką tuż za naszą granicą Ukraina toczy z rosyjskim agresorem. Zobaczenie na żywo dramatu wojny, pozwoli nam lepiej zrozumieć jej okrucieństwo.

Marszałek nawiązał także do przedstawionego na Zamku Królewskim w Warszawie raportu o stratach wojennych i do reparacji, jakich od Niemiec będzie się domagać rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Te pieniądze się Polsce należą i za chwilę zobaczymy, dlaczego – dodał Grzegorz Schreiber.

Obecny na pikniku Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, odczytał też list od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Obaj objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Inscenizacja była wielkim, budzącym niesamowite emocje widowiskiem. O historyczne detale zadbało 27 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Pasjonaci historii ubrani w mundury z epoki odtworzyli kilka epizodów krwawej bitwy na linii Warty, m.in. ucieczkę ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska. Była okazja zobaczyć w akcji wojskowe pojazdy, samolot imitujący niemiecki myśliwiec, a wszystko przy kanonadach wystrzałów karabinowych i łoskocie wybuchów artyleryjskich. To wszystko pozwoliło widzom cofnąć się w czasie o 83 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego.

- Wstrząsające wrażenie robiły zwłaszcza chwile, w których niemieckie samoloty zrzucały bomby na uciekających mieszkańców wsi – dzielił się na gorąco wrażeniami z rekonstrukcji pan Dariusz, który przyjechał na piknik z Radomska.

Widowisko zwieńczył pokaz lotniczy oraz uroczyste, nocne upamiętnienie ofiar bitwy – w hołdzie zmarłym zostały zapalone znicze symbolizujące śmierć około 260 polskich żołnierzy.

Inscenizację poprzedził piknik militarno-historyczny, podczas którego zaprezentowało się kilkanaście jednostek wojskowych z całej Polski, była również wystawa pojazdów wojennych i sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. oraz szereg innych atrakcji. Wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Gwiazdą wieczoru był Piotr Cugowski z zespołem

W przerwach między koncertami wysłuchaliśmy fragmentów „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza w ramach 11. edycji Narodowego Czytania. Fragmenty zbioru wieszcza czytali między innymi marszałek Grzegorz Schreiber oraz Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Samorząd województwa reprezentowali również radni wojewódzcy - Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku WŁ, Aneta Niedźwiecka i Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku oraz Beata Dróżdż. Gośćmi byli, między innymi, parlamentarzyści: poseł Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP, poseł Piotr Polak, poseł Włodzimierz Tomaszewski, minister do spraw samorządu terytorialnego.

Bitwa nad Wartą była jednym z najkrwawszych bojów stoczonych przez żołnierzy Armii Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Trwała 27 godzin. Na polach Belenia, Piasków, Strońska i Zapolic - na linii obronnej Warty i Widawki, walczyli żołnierze 30 pułku Strzelców Kaniowskich. W obliczu huraganowego ognia niemieckiej artylerii zza rzeki Polacy nie byli w stanie utrzymać pozycji. Ich zacięty opór utrudnił jednak wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. W bitwie zginęło blisko 300  polskich żołnierzy.

W niedzielę, 4 września o godz. 11.00, przy kwaterach wojennych na cmentarzu w Strońsku, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych w bitwie nad Wartą.

AA/fot. Piotr Wajman

Media