Sztandar dla Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dalikowie

poniedziałek, 21 marca 2022

Szkoła Podstawowa imienia Powstańców Styczniowych ma od dziś sztandar. W uroczystościach jego przekazania samorząd województwa reprezentowała Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. W wydarzeniu uczestniczyli również radna Dorota Więckowska, parlamentarzyści poseł Piotr Polak i senator Przemysław Błaszczyk oraz Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer. Wśród zaproszonych gości byli również potomkowie Władysława Wardęskiego właściciela Dalikowa, powstańca, uczestnika bitwy, która rozegrała się w pobliżu tej wsi.

Na akademię szkolną, w trakcie której przekazano sztandar, uczniowie przygotowali przedstawienie łączące patriotyczne pieśni i piosenki połączone z rekonstrukcją wydarzeń jakie miały miejsce w Dalikowie w 1863 roku. „Żywą lekcję” historii  poprowadzili  członkowie stowarzyszenia historycznego Gloria Victis, którzy w strojach powstańczych opowiedzieli o zdarzeniach sprzed 159 lat i ich konsekwencjach.

Iwona Koperska – przewodnicząca sejmiku w imieniu władz województwa przekazała szkole pamiątkowy grawer z dedykacją:

 „Niech pod sztandarem nadanym dziś Szkole Podstawowej imienia Powstańców Styczniowych w Dalikowie realizują się wartości,
o które walczyli patroni szkoły: patriotyzm, miłość do ojczyzny, wolność, poświęcenie i niezłomność.”

Na zakończenie uroczystości przed obeliskiem upamiętniającym wydarzenia, jakie miały miejsce w Dalikowie w trakcie Powstania Styczniowego, złożono kwiaty i zapalono znicze. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej oddali salwę honorową.

Powstańcy styczniowi zostali patronami szkoły w wyniku głosowania społeczności szkolnej, które odbyło się w maju 2020 roku. Uroczystość nadania szkole sztandaru zaplanowana była na  24 stycznia tego roku. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa termin ten został zmieniony.

Bitwa pod Dalikowem odbyła się 10 września 1863 roku. Powstańcze oddziały starły się z kilkutysięczną grupą wojsk rosyjskich. W bitwie poległo 53 powstańców. Rosjanie spalili wieś., Wielu mieszkańców zginęło w płomieniach, wśród nich miejscowy proboszcz – ks. Walenty Kasperski. W odnowionej mogile na miejscowym cmentarzu leżą prochy prawdopodobnie 63 powstańców, w symbolicznej grobie po lewej stronie bramy głównej – nie ustalona liczba spalonych mieszkańców wsi.

Ze względu na napaść Rosji na Ukrainę uroczystość nadania sztandaru - jednego z najważniejszych dla szkoły wydarzeń - nabrała szczególnego wymiaru.

 

 

(wj)