Rozmawialiśmy w Lubochni

piątek, 8 lipca 2022

Setki kilometrów przemierzyli w tym roku eksperci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z informacją o ofercie i funduszach europejskich. W piątek, 8 lipca kolejnym przystankiem z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem” była Lubochnia w powiecie tomaszowskim.

Wicemarszałek Zbigniew Ziemba i Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego spotkali się z lokalnymi samorządowcami i innymi mieszkańcami powiatu tomaszowskiego. Dyrektorzy departamentów zaprezentowali ofertę Urzędu Marszałkowskiego, rozmawiano również o pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

- Na tym spotkaniu po pandemicznej przerwie możemy podsumować miniony czas, ale przed nami są również nowe wyzwania, związane m.in. z wojną w Ukrainie, który oddziałuje na wszystkie samorządy – powiedział Zbigniew Ziemba. – Z drugiej strony jest również nowa perspektywa finansowa, która stwarza ogromne szanse i możliwości.

Członkowie zarządu i radni wojewódzcy Janusz Ciesielski i Ewa Wendrowska wręczyli aż 32 symboliczne czeki na łączną kwotę prawie 2 mln zł. To dowód skuteczności samorządów i przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu powiatu tomaszowskiego w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.

- Ten region jest pod tym względem wyjątkowy  i może być przykładem samorządów z innych powiatów jak pozyskiwać środki zewnętrzne i rozwijać się – mówi Robert Baryła.

Dodajmy, że dzięki tym środkom m.in.  wypięknieją zabytki w regionie, powstanie nowa infrastruktura sportowa i turystyczna oraz nowe tereny zielone.

Podczas spotkania rozmawiano również o ostatnich działaniach samorządu województwa na rzecz społeczności powiatu tomaszowskiego, w szczególności na niwie komunikacyjnej. Przypomnijmy, że została wyremontowana droga wojewódzka nr 713, a Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła pociąg do Spały. Powiat jest również objęty siatką licznych połączeń autobusowych.

Tradycyjnie cyklowi „Porozmawiajmy w Łódzkiem” towarzyszył Piknik Województwa Łódzkiego. Mieszkańcy mogli bawić się przy występach lokalnych artystów i skosztować przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. W konkursie na najsmaczniejsze potrawy zwyciężyło KGW Stokrotki.

(dark), fot. P. Wajman