Rowerowy Szklak Ziemi Rawskiej na majówkę
wtorek, 29 kwietnia 2025Liczącą 250 kilometrów trasę można objechać w trzech jednodniowych etapach. To rozwiązanie świetne na długi majowy weekend.
Szlak Ziemi Rawskiej to malowniczo położona pętla obejmująca między innymi Koluszki, Rawę Mazowiecką, Białą Rawską, Słupię, okolice Głowna i Strykowa. Składa się z dwóch odcinków: Szlaku Ziemi Rawskiej o długości 140 km oraz Rawskiej Ósemki o długości 106 km. Oznaczony jest kolorem niebieskim, co oznacza trasę długodystansową. Jednak można go w kilku miejscach skracać, korzystając z krótkich dojazdowych odcinków oznaczonych kolorem czarnym, na przykład z Boguszyc do Janolina lub z Regnowa do Raducza.
Trasa jest długa, ale niezbyt trudna. Spokojnym tempem da się ją pokonać w trzech etapach, znajdując po drodze noclegi w ośrodkach agroturystycznych. Przy starcie z Koluszek, na przykład w okolicach Woli Pękoszewskiej i Lipiec Reymontowskich. Szlak prowadzi przez liczne wsie i miasteczka. Po drodze można zwiedzać zabytki architektury sakralnej, pałacowej i dworskiej, a także pomniki przyrody. Urozmaiceniem jest linia Rogowskiej Kolei Wąskotorowej, zbudowana w 1915 r. przez Niemców na potrzeby frontu, który przez pół roku utrzymywał się na rzece Rawce.
Co warto zwiedzić po drodze? W Wiączyniu Dolnym znajduje się jeden z największych w województwie łódzkim cmentarz wojenny z 1914 r., ufundowany przez rodzinę fabrykanta Karola Scheiblera. W Nagawkach w pobliżu Dmosina działa „Żywy skansen”, czyli projekt mający na celu ratowanie zachowanych chat, dworków i kościołów, lecz także wykorzystanie ich w charakterze szkoły ginących zawodów. W Kołacinku można odwiedzić Dinopark i Krainę Świętego Mikołaja. W Żelaznej, gdzie w 1944 r. zmarła Maria Rodziewiczówna, autorka popularnych powieści, m.in. „Trędowatej”, „Dewajtis”, „Lato leśnych ludzi”, jest klasycystyczny kościół z XVIII wieku i dwór Mazarakich z końca XIX wieku.
Okolice Koluszek, Brzezin i Rogowa wchodzą w skład Muzeum w Przestrzeni, obejmującego pobojowiska z okresu I wojny światowej. Na szlaku warto zwrócić uwagę na Gałkówek i las rozciągający się między Justynowem, Borową i Zieloną Górą. Był miejscem decydującego starcia podczas „bitwy łódzkiej” w listopadzie 1914 r. W Izbie Muzealnej im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym można obejrzeć przedmioty, znajdowane na pobojowisku - bagnety, karabiny, elementy wyposażenia żołnierskiego, a także fotografie archiwalne i dokumenty.
W Rawie Mazowieckiej warto zwiedzić, między innymi, ruiny zamku książąt mazowieckich z końca XIV wieku i poaugustiański klasztor ojców pasjonistów.
W Babsku godny uwagi jest grób Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina, na cmentarzu parafialnym, zespół neoklasycystycznych budynków dworskich oraz carski cmentarz wojskowy z początków XX wieku.
Ze Słupi, przez którą wiedzie trasa, niedaleko jest do Lipiec Reymontowskich, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta urządzone w budynkach dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów z końca XIX wieku. Muzeum łączy historię literatury, kultury ludowej oraz przemysłu włókienniczego. Na terenie przyległym do muzeum znajduje się Zagroda Ludowa, czyli skansen składający się z przeniesionych z okolicznych miejscowości ponad 100-letnich budynków: chałup, obory, stodoły i spichlerza. Wnętrza chałup zostały wyposażone w oryginalne meble i sprzęty, oddając atmosferę dawnej wsi.
Cały Szlak Ziemi Rawskiej doczeka się wkrótce nowego oznakowania, które jeszcze bardziej ułatwi podróżowanie rowerem. Zarząd Województwa Łódzkiego rozstrzygnął właśnie konkurs na ten cel. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa. Powstaną, między innymi, nowe mapy i ślad GPS, aby jeszcze łatwiej było zaplanować wycieczki rowerowe.