Rocznica utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego

niedziela, 26 września 2021

W Radomsku odbyły się uroczystości związane z 76 rocznicą utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Wzięła w nich udział Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz wiceprzewodnicząca Aneta Niedźwiecka. W wystąpieniu przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy „Warszyca” Iwona Koperska mówiła o ich bohaterstwie

 „ Historia Konspiracyjnego Wojska Polskiego to historia, z której jako wolni Polacy, możemy być dumni. To zarazem historia zwykłych ludzi, którzy powiedzieli „nie!” zniewalaniu Polski.”  

76 lat temu wiosną 1945 roku z inicjatywy kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” utworzono Konspiracyjne Wojsko Polskie. Była to największa i najsilniejsza organizacja antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce. Głównym obszarem działania było województwo łódzkie. KWP aktywne również było w ówczesnych województwach: śląsko-dąbrowskim, poznańskim i kieleckim. W szczytowym okresie liczyło ok. 3 tysięcy żołnierzy. Celem KWP była walka o suwerenną i sprawiedliwą Polskę. W jednym z rozkazów „Warszyc” napisał:

 "Nasza działalność jest buntem przeciw bezprawiu, jest wykazywaniem go i zwalczaniem wszelkimi dostępnymi środkami, jest samoobroną i walką o wolność i suwerenność Polski metodami Ruchu Podziemnego."  

W ocenie twórcy KWP , II wojny światowej nie zakończyło pokonanie hitlerowskich Niemiec.

„Na ziemie polskie wkroczył fałszywy sojusznik - Armia Czerwona, zamiast oswobodzenia, przynosząc nową niewolę”.

W sierpniu 1945 r "Warszyc" wydał rozkaz określający zadania KWP . Była to walka z przestępczą działalnością władz komunistycznych, ochrona społeczeństwa oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego przed terrorem organów bezpieczeństwa, likwidacja najbardziej aktywnych urzędników władzy komunistycznej oraz walka z pospolitym bandytyzmem. Do najsłynniejszych akcji KWP należy uwolnienie 57 aresztowanych z więzienia UB w Radomsku. Stanisław Sojczyński na skutek zdrady został schwytany przez komunistów. Wraz z podkomendnymi sądzony był w procesie dowództwa KWP w dniach 9 grudnia – 17 grudnia 1946. Na „Warszyca”  oraz jego ośmiu najbliższych żołnierzy KWP wydano wyrok śmierci. Wraz z 5 żołnierzami został stracony 19 lutego 1947 w Łodzi, na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 5 listopada 2009 został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady.  28 września 2018 roku Rada Miejska w Radomsku nadała Stanisławowi Sojczyńskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska. Stanisław Sojczyński jest też patronem 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 

 

 

(wj)