Rocznica strajku w łódzkim MPK
piątek, 26 sierpnia 2022To był początek łódzkiego „Sierpnia 80”. Dziś przypada 42. rocznica strajku w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi, który był jednym z największych protestów komunikacji publicznej w Polsce.
W uroczystościach rocznicowych przed dawną zajezdnią MPK przy ulicy Kraszewskiego w Łodzi wziął udział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. Wśród gości byli też, między innymi, Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki i Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność".
Organizatorem jubileuszu była Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność w MPK Łódź. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed Tablicą Pamiątkową na dawnej zajezdni MPK. To właśnie tu w 1980 roku znajdowała się siedziba komitetu strajkowego.
Strajk w łódzkim MPK uznawany jest za początek łódzkiego „Sierpnia 80”. 26 sierpnia 1980 roku na ulice Łodzi nie wyjechały autobusy i tramwaje. Pracownicy MPK domagali się polepszenia warunków pracy, przyłączyli się również do gdańskiego postulatu o utworzenie wolnych związków zawodowych. Na czele komitetu strajkowego stał wówczas kierowca autobusu Andrzej Słowik, który został później pierwszym przewodniczącym łódzkich struktur NSZZ „Solidarność”.
Strajk pracowników MPK wywołał w Łodzi wielkie poruszenie. Był impulsem do protestów w innych zakładach pracy. Komunikacja miejska została sparaliżowana, ale łodzianie wspierali strajkujących kierowców i pracowników MPK. Protest trwał do końca sierpnia.
AA/fot. Adam Staśkiewicz
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/rocznica-strajku-w-%c5%82%c3%b3dzkim-mpk#sigProId4addfb8afd