Nowoczesny sprzęt i wyremontowany oddział w szpitalu w Zgierzu
piątek, 29 listopada 2024W zgierskim szpitalu właśnie zakończył się remont Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci tutaj na początku grudnia. Do szpitala trafił także właśnie nowoczesny specjalistyczny sprzęt EUS, jeden z nielicznych w kraju, który pozwala m.in. wykryć i diagnozować choroby trzustki i żołądka. Wyremontowany został również podjazd dla karetek do SOR.
- Nowoczesna medycyna zaczyna się od odpowiedniej infrastruktury. Dlatego dzisiaj z radością mogę ogłosić zakończenie remontu Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w zgierskim szpitalu. To przede wszystkim wyremontowane sale, łazienki, przestrzenie dostosowane do potrzeb osób starszych i tych, którzy potrzebują szczególnej opieki. Ale to także kolejny dowód na to, że zdrowie mieszkańców naszego regionu to priorytet dla Samorządu Województwa Łódzkiego – mówił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Remont Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii kosztował 3 miliony złotych. Sfinansowany został z budżetu Województwa Łódzkiego. W sumie w tym roku przekazaliśmy 4 miliony złotych na inwestycje w zgierskim szpitalu.
Oddział spełnia najwyższe standardy medyczne i zapewni jeszcze lepszą opiekę dla osób starszych i pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia. To była gruntowna modernizacja. Wymieniona została m.in. instalacja elektryczna i sanitarna, w sala chorych jest klimatyzacja i będą nowe meble.
Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii odgrywa ważną rolę w opiece nad seniorami oraz osobami wymagającymi kompleksowego leczenia internistycznego w regionie. Zmodernizowana infrastruktura pozwoli na szybszą diagnostykę, lepszą opiekę oraz jeszcze bardziej indywidualne podejście do każdego pacjenta.
- Opieka geriatryczna jest w Polsce bardzo ważna i potrzebna z racji starzejącego się społeczeństwa – zaznaczył Wojciech Ziółkowski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej. – To nie koniec inwestycji w zgierskim szpitalu. Chcemy go modernizować, poprawiać jego infrastrukturę, wyposażać w jak najlepszy sprzęt. Wszystko po to, by leczenie pacjentów i diagnostyka były na najwyższym poziomie. Chcemy, by szpital rozwijał się i był perełką północnej części województwa łódzkiego.
Do zgierskiego szpitala w ostatnich dniach trafił również specjalistyczny aparat do przezprzełykowego USG - EUS, który łączy w sobie zalety endoskopii i ultrasonografii. Ta unikatowa kombinacja pozwala na dokładne badanie przewodu pokarmowego oraz sąsiadujących z nim narządów. Ultrasonografia endoskopowa to innowacyjna technika diagnostyczna. Szpital w Zgierzu jest jednym z nielicznych szpitali w województwie łódzkim, który będzie mógł wykonywać to badanie.
- Przez lata szpital w Zgierzu nie miał takich inwestycji i pieniędzy jak teraz. Bierzemy udział w każdym projekcie unijnym ministerialnym i samorządowym, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy – podkreślał dr n. med. Miłosz Dobrogowski, dyrektor szpitala w Zgierzu. – Wchodzimy także w inny zakres usług dla naszych pacjentów, czyli w procedury jednodniowe i opiekę ambulatoryjną. Dlatego też pojawiają się u nas takie sprzęty jak EUS. To pozwoli skracać czas hospitalizacji. Idziemy w kierunku tego, by diagnostyka nie odbywała się na łóżkach szpitalnych, ale ambulatoryjnie, co jest bardzo wygodne dla pacjentów.
Badanie EUS polega na wprowadzeniu specjalnego endoskopu, który na końcu wyposażony jest w miniaturową i bardzo dokładną głowicę USG. Przy wykonywaniu tego badania lekarz ma możliwość nie tylko oglądania zmian jak w klasycznej endoskopii, ale jednocześnie może sprawdzić w obrazie USG ich wewnętrzną strukturę. Badanie endosonograficzne pozwala wykryć choroby trzustki, zdiagnozować dolegliwości w obrębie dróg żółciowych, ocenić guzy żołądka i trzustki. Pomaga także ocenić zmiany patologiczne położone blisko ścian przewodu pokarmowego, na przykład powiększone węzły chłonne . Endosonografia jest bardzo ważna w diagnostyce przewlekłych zapaleń trzustki, torbieli oraz raka w początkowym stadium zaawansowania, kwalifikującym się do radykalnego leczenia. Umożliwia wykrywanie nawet małych zmian ogniskowych w trzustce, czyli wczesną diagnostykę nowotworów. Prawidłowy obraz EUS pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć raka.
Badanie EUS jest najdokładniejszą metodą diagnostyki zmian w trzustce z czułością i swoistością sięgającą ponad 95 proc. (dla porównania te parametry dla badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, przy zmianach mniejszych niż 20mm to ok. 70-80 proc.). EUS jest praktycznie jedyną metodą diagnostyczną dającą możliwość wykluczenia obecności zmian ogniskowych w trzustce.
Poza tym to najdokładniejsza metoda wykorzystywana w poszukiwaniu złogów dróg żółciowych mniejszych niż 5mm. EUS pozwala również na pobranie próbki tkanki do szczegółowych badań (biopsji), a także umożliwia przeprowadzenie takich zabiegów jak na przykład drenaż torbieli.
W zgierskim szpitalu wyremontowany został także podjazd dla karetek. Ta inwestycja oraz zakup EUS możliwe były dzięki 15 mln zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia na modernizację i doposażenie SOR.
AK/ fot.lodzkie.pl
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/nowoczesny-sprz%c4%99t-i-wyremontowany-oddzia%c5%82-w-szpitalu-w-zgierzu#sigProId216c9ed26b