Nowe życie w szpitalu w Piotrkowie

środa, 1 lutego 2023

Mały Leon Goska jest pierwszym dzieckiem urodzonym na porodówce w Piotrkowie Trybunalskim już pod szyldem Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika. Chłopiec urodził się w środę, 1 lutego, czyli w dniu, w którym świadczenia na oddziałach położniczo-ginekologicznym, pediatrycznym i właśnie na porodówce, od Powiatowego Centrum Matki i Dziecka przejął szpital wojewódzki.

Na budynku oraz w środku szpitala przy ul. Roosevelta od 1 lutego wiszą tablice SSW im. Mikołaja Kopernika. To właśnie ta placówka, której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Łódzkiego, opiekuje się teraz kobietami i dziećmi z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Przejęcie, jak potwierdzają pracownicy szpitala, odbyło się bardzo płynnie i wręcz niezauważalnie dla pacjentów.

- Jesteśmy cały czas w ruchu, nic się nie zmieniło, ciągłość świadczeń zdrowotnych jest zachowana, a jako położna jestem szczęśliwa, że pacjentki mają gdzie rodzić i jesteśmy o to spokojni – podkreśla Urszula Kopańska, pielęgniarka oddziałowa na oddziale noworodkowym.

Najlepszym tego potwierdzeniem są narodziny małego Leonka, który przyszedł na świat o godz. 10.40. – Termin był na 28 stycznia, ale syn specjalnie poczekał – żartował Jakub Goska, szczęśliwy tata. Jak przyznał, razem z żoną, ze względu na plany likwidacji szpitala przez władze powiatu, denerwowali się, że będą musieli szukać porodówki poza miastem. – Obawialiśmy się, ale lekarz prowadzący powiedział, żeby się tym nie przejmować, że nie będzie problemu – mówi Jakub Goska dodając, że bardzo ważne jest, aby szpital z oddziałem położniczym i dziecięcym był w tak dużym mieście, jak Piotrków. – Zawsze jest bliżej niż do Łodzi, Opoczna czy Bełchatowa i w nagłych przypadkach pomoc jest na miejscu.

Przejęcie świadczeń przez samorząd województwa było tematem konferencji prasowej, którą w środę przed budynkiem szpitala, zorganizował Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

- Zapowiadaliśmy, że samorząd województwa udzieli wsparcia i pomocy mieszkańcom, pacjentkom i pacjentom szpitala powiatowego, który został zlikwidowany w wyniku decyzji władz samorządowych powiatu piotrkowskiego, nawet jeśli było to nazywane ograniczeniem. Podjęliśmy się tego zadania w poczuciu odpowiedzialności za los pacjentów, za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Za przeprowadzenie całej „operacji” podziękował szczególnie dyrekcji i personelowi SSW. – Samorząd województwa wyznaczył kierunek, ale to kadra SSW realizowała działania, które doprowadziły nas do celu. Pielęgniarki i położne w tym wyjątkowym czasie zachowały się w sposób odpowiedzialny, bardziej niż władze powiatu.

Wyrazy uznania i wdzięczności wobec personelu przekazał też poseł Antoni Macierewicz, który także uczestniczył w brifingu.

- To ich determinacja i działania zdecydowały, że opieka nad matkami i dziećmi będzie dalej realizowana – podkreślił marszałek senior, decyzję władz powiatu o likwidacji świadczeń nazywając szokującą i sprzeczną z konstytucją. - Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zgodzi się na zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia matek i dzieci. Decyzja samorządu województwa o przejęciu świadczeń gwarantuje pomoc i opiekę lekarską nad mieszkańcami miasta i powiatu piotrkowskiego.

Jak mówiła Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, kadra SSW w budynku przy ul. Roosevelta liczy ok. 150 osób i większości to byli pracownicy PCMD. – Personel medyczny, który pracował w szpitalu powiatowym, zgodnie z oczekiwaniami, poza nielicznymi osobami, które odeszły w związku z emeryturą, został przejęty przez SSW, ale zatrudniliśmy też dodatkowych lekarzy i pielęgniarki – mówi dyrektor Wieczorek-Wieczorkiewicz. – To było trudne zadanie, które szpital zdał na pięć plus. Nie mieliśmy dużo czasu, okoliczności były wymagające, ale udało się zrealizować to przejęcie dla dobra mieszkańców.

 

fot. Karolina Wojna

Media