Naukowcy z UŁ odkryli nowe dla Polski gatunki muchówek. Mieszkają na terenie parku krajobrazowego
piątek, 6 grudnia 2024Ważne odkrycie w rzece Rawce. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli dwa, niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek, które żyją na terenie rezerwatu, będącego częścią Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Te niewielkie bezkręgowce stanowią istotną część ekosystemu Rawki.
To pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę badania bezkręgowców bytujących na obszarze rzeki Rawki. Studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ Kamil Słomczyński i Tymoteusz Matera pod kierunkiem prof. Mateusza Płóciennika prowadzili je wiosną i latem. Pływając po rzece, zbierali mech wodny, porastający na przykład powalone drzewa, który później obserwowali pod mikroskopem w poszukiwaniu żywych organizmów. Tak odkryli dwa nowe dla Polski gatunki larw muchówek z rodziny ochotkowatych. To niewielkie owady, przypominające komary, ale pozbawione krwiożerczych zapędów. Większą część życia spędzają w stadium larwalnym. Dorosłe osobniki mają jeden cel – rozmnożyć się i zadbać o przetrwanie gatunku.
- Są bardzo ważnym elementem ekosystemu wodnego, ponieważ stanowią pokarm dla wielu zwierząt wodnych. To bardzo zróżnicowana grupa – niektóre są drapieżne, inne żywią się martwą materią organiczną. Do wyodrębnienia nieodkrytych dotychczas w Polsce gatunków potrzebne były badania genetyczne – podkreśla Tymoteusz Matera, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i współautor pracy.
Badania młodych naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego pozwolą rozwijać wiedzę na temat muchówek. Na ich podstawie można oszacować poziom bioróżnorodności w rzece Rawce i wykluczyć potencjalne zagrożenia dla całego ekosystemu.
- Muchówki są bardzo liczne. Łatwo więc pominąć nowe gatunki, szczególnie w tak specyficznym siedlisku, jakim są mchy wodne. Gatunki znalezione w mchu wodnym lubią szybko płynącą wodę i dobre natlenienie oraz małą ilość zawiesiny. Są bioindykatorami tego, że rzeka Rawka jest czysta i płynie w niej woda wysokiej jakości – mówi Kamil Słomczyński, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i współautor pracy, a także laureat stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego w 2024 roku.
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opracowują już kolejne publikacje dotyczące ekosystemu rzeki Rawki. Planują też następne badania, które pozwolą lepiej poznać bezkręgowce żyjące na terenie rezerwatu w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.