Jak rozpoznać oszusta w internecie? Warsztaty dla seniorów
wtorek, 29 października 2024Jak zrobić zakupy w intrenecie i nie stracić oszczędności życia? Dlaczego nie wolno klikać w nieznane linki w smsach? Jak ułożyć bezpieczne hasło do internetowego banku? O tym wszystkim mogli dowiedzieć się seniorzy z Łodzi podczas warsztatów z cyberbezpieczństwa. Towarzyszyła im Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
- Świat cyfrowy nie jest łatwy, ale trudno sobie wyobrazić dziś życie bez telefonów komórkowych, komputerów i internetu. To nie jest tylko ułatwienie, ale konieczność. Niestety świat cyfrowy to także zagrożenia i oszustwa. Przez jedno kliknięcie w niebezpieczny link możemy stracić całe oszczędności życia. I dzisiejsze warsztaty są po to, by tych zagrożeń unikać – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Seniorzy przekonali się, żeby nigdy nie umieszczać haseł w internecie, nie klikać przypadkowych maili, nie podawać swoich danych ani numerów kart płatniczych przez telefon. Wielu oszustów próbuje zmusić telefonicznie do podjęcia szybkiej decyzji. Ważne, by nigdy nie działać pod presją czasu, nie dać się zastraszyć i zawsze spokojnie zastanowić się nad sytuacją. Jeśli ktoś twierdzi, że dzwoni z banku lub policji, najlepiej rozłączyć się i samodzielnie skontaktować z tą instytucją pod oficjalnym numerem. Nie wolno też przekazywać pieniędzy ani robić przelewów na polecenie dzwoniącego. Absolutnie powinniśmy zapomnieć o instalowaniu aplikacji na czyjeś żądanie, bo to może umożliwić zdalny dostęp do naszego urządzenia.
W warsztatach wzięła udział m.in. Irena Graczyk z Łodzi.
- Ja znam metodę oszustwa „na wnuczka”, „na pielęgniarkę”, „na policjantkę”. Ale niestety jedna z moich koleżanek ostatnio dała się na to nabrać. Straciła 10 tys. zł, tyle pieniędzy miała w domu. Oszuści działają na naszych emocjach, bo jak dowiadujemy się, że komuś bliskiemu coś się stało, to zaczynamy się denerwować i nie działamy racjonalnie. Takie warsztaty mogą to zmienić, bo będziemy bardziej uważni – mówiła pani Irena.
Warsztaty dla seniorów zorganizowało Województwo Łódzkie. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Oprócz warsztatów Samorząd Województwa Łódzkiego ma dla seniorów wiele ciekawych propozycji. Zaprasza m.in. na bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom i darmowe porady dietetyczne. Jest Wojewódzka Karta Seniora z wieloma zniżkami na przykład na zakupy czy do teatru. Działa telefon zaufania. Można tu porozmawiać się z prawnikiem, psychologiem i pracownikiem pomocy społecznej. W naszym regionie powstają również, m.in. dzięki funduszom unijnym, nowe kluby seniorów.
AK/ fot. lodzkie.pl
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/jak-rozpozna%c4%87-oszusta-w-internecie-warsztaty-dla-senior%c3%b3w#sigProId645ad7a551