Głos młodzieży województwa łódzkiego

piątek, 24 listopada 2023

Żalą się, że dorosłe władze miast nie chcą ich słuchać, ale nie zrażają się. Działają i próbują forsować swoje pomysły, bo wiedzą, że przyszłość należy do nich. W Łodzi odbył się I Młodzieżowy Kongres Województwa Łódzkiego.

Kongres jest inicjatywą Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego, który działa przy Urzędzie Marszałkowskim. - To przede wszystkim znakomita okazja do wymiany doświadczeń i integracji - podkreśla Jakub Kuster, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Na Kongres zjechali się młodzi ludzie z całego województwa. To głównie przedstawiciele młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów oraz samorządów uczniowskich.

- Liczę, że nas zaskoczycie. Oczekuję niespodzianek, bo młodzież zawsze mówi to, co myśli – mówiła otwierając Kongres przewodnicząca „dorosłego” Sejmiku Województwa Iwona Koperska. Władze sejmiku reprezentował też wiceprzewodniczący Zbigniew Linkowski.

I uczestnicy rzeczywiście byli spontaniczni. - Jesteśmy tutaj, żeby walczyć o interesy młodzieży. Chcemy, żeby nasze problemy, oczekiwania i pomysły były wysłuchiwane – mówiła Maja Kałdońska, uczennica 7 klasy szkoły podstawowej nr 8 w Radomsku, przewodnicząca tamtejszej młodzieżowej rady miasta.

A pomysłów młodzi ludzie mają wiele: organizują debaty, współpracują ze schroniskami dla zwierząt, wpływają nawet na komunikację publiczną w swoich powiatach, organizują „żywe biblioteki”, wieczory filmowe czy poetyckie. Są inicjatorami budowy skate parków i boisk.

- Chcemy zmieniać nasze miasta na lepsze, żeby były atrakcyjne dla młodzieży – mówił Szymon Dąbrowski, uczeń pierwszej klasy technikum w Radomsku. – Proponujemy strefy edukacyjne, nowe obiekty kulturalne i sportowe.

- Mamy dużo do zrobienia zwłaszcza w małych miastach, gdzie oferta kulturalna jest mniejsza niż w dużych ośrodkach – dodawał Jan Anyszewski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatowej w Łowiczu.

Pierwszym wymiernym efektem Kongresu był Pakt Współpracy na rzecz młodzieży województwa łódzkiego. Uczestnicy zadeklarowali w nim „wspólne podejmowanie i realizację inicjatyw dla dobra młodych mieszkańców regionu”. Potwierdzili też swoją „integrację i wolę współdziałania w sprawach istotnych dla Młodzieży Województwa Łódzkiego”.

Uczestnicy Kongresu wzięli udział w panelach na temat zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników, edukacji obywatelskiej i ekologii. Dla zainteresowanych zorganizowane zostały warsztaty. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zaprosił do uczestnictwa w Akademii Liderów – jednej z inicjatyw, w którą zaangażowany jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, skierowanej do młodych ludzi.

Przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa chwalili się też projektami, które zrealizowali wspólnie z samorządem województwa łódzkiego. To m.in. Piknik Młodych Województwa Łódzkiego w Uniejowie z turniejem siatkówki i koncertem. Ale działalność Urzędu Marszałkowskiego nakierowana na dzieci i młodzieży to również programy zakładające rozwój sportu szkolnego i akademickiego, edukacyjne programy stypendialne, wsparcie młodzieży uzdolnionej sportowo, muzycznie, nagrody dla młodych naukowców. To wreszcie realizowany trzeci rok program Leader 100SPORT wychowujący dzieci poprzez sport.

jg/fot. Adam Staśkiewicz