Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Głos młodzieży województwa łódzkiego

piątek, 24 listopada 2023

Żalą się, że dorosłe władze miast nie chcą ich słuchać, ale nie zrażają się. Działają i próbują forsować swoje pomysły, bo wiedzą, że przyszłość należy do nich. W Łodzi odbył się I Młodzieżowy Kongres Województwa Łódzkiego.

Kongres jest inicjatywą Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego, który działa przy Urzędzie Marszałkowskim. - To przede wszystkim znakomita okazja do wymiany doświadczeń i integracji - podkreśla Jakub Kuster, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Na Kongres zjechali się młodzi ludzie z całego województwa. To głównie przedstawiciele młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów oraz samorządów uczniowskich.

- Liczę, że nas zaskoczycie. Oczekuję niespodzianek, bo młodzież zawsze mówi to, co myśli – mówiła otwierając Kongres przewodnicząca „dorosłego” Sejmiku Województwa Iwona Koperska. Władze sejmiku reprezentował też wiceprzewodniczący Zbigniew Linkowski.

I uczestnicy rzeczywiście byli spontaniczni. - Jesteśmy tutaj, żeby walczyć o interesy młodzieży. Chcemy, żeby nasze problemy, oczekiwania i pomysły były wysłuchiwane – mówiła Maja Kałdońska, uczennica 7 klasy szkoły podstawowej nr 8 w Radomsku, przewodnicząca tamtejszej młodzieżowej rady miasta.

A pomysłów młodzi ludzie mają wiele: organizują debaty, współpracują ze schroniskami dla zwierząt, wpływają nawet na komunikację publiczną w swoich powiatach, organizują „żywe biblioteki”, wieczory filmowe czy poetyckie. Są inicjatorami budowy skate parków i boisk.

- Chcemy zmieniać nasze miasta na lepsze, żeby były atrakcyjne dla młodzieży – mówił Szymon Dąbrowski, uczeń pierwszej klasy technikum w Radomsku. – Proponujemy strefy edukacyjne, nowe obiekty kulturalne i sportowe.

- Mamy dużo do zrobienia zwłaszcza w małych miastach, gdzie oferta kulturalna jest mniejsza niż w dużych ośrodkach – dodawał Jan Anyszewski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatowej w Łowiczu.

Pierwszym wymiernym efektem Kongresu był Pakt Współpracy na rzecz młodzieży województwa łódzkiego. Uczestnicy zadeklarowali w nim „wspólne podejmowanie i realizację inicjatyw dla dobra młodych mieszkańców regionu”. Potwierdzili też swoją „integrację i wolę współdziałania w sprawach istotnych dla Młodzieży Województwa Łódzkiego”.

Uczestnicy Kongresu wzięli udział w panelach na temat zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników, edukacji obywatelskiej i ekologii. Dla zainteresowanych zorganizowane zostały warsztaty. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zaprosił do uczestnictwa w Akademii Liderów – jednej z inicjatyw, w którą zaangażowany jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, skierowanej do młodych ludzi.

Przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa chwalili się też projektami, które zrealizowali wspólnie z samorządem województwa łódzkiego. To m.in. Piknik Młodych Województwa Łódzkiego w Uniejowie z turniejem siatkówki i koncertem. Ale działalność Urzędu Marszałkowskiego nakierowana na dzieci i młodzieży to również programy zakładające rozwój sportu szkolnego i akademickiego, edukacyjne programy stypendialne, wsparcie młodzieży uzdolnionej sportowo, muzycznie, nagrody dla młodych naukowców. To wreszcie realizowany trzeci rok program Leader 100SPORT wychowujący dzieci poprzez sport.

jg/fot. Adam Staśkiewicz