Coraz mniej bezrobotnych

środa, 16 lipca 2014
Czerwiec był kolejnym miesiącem zmniejszania się liczby bezrobotnych. W urzędach pracy w woj. łódzkim na koniec czerwca liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 137 416 osób, zmniejszając się – w porównaniu z majem - o 4 688 osób. Od początku roku w województwie ubyło 14 210 bezrobotnych.
 
-To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu. Taką liczbę osób bez zatrudnienia - poniżej 140 tys. - w województwie łódzkim ostatni raz odnotowaliśmy w grudniu 2011 roku (138 652 osoby). Jednocześnie zmniejsza się stopa bezrobocia, która w województwie pod koniec maja wynosiła 13,2 proc. - powiedział marszałek Witold Stępień.
- Odnotowany spadek jest między innymi efektem popularyzacji tzw. aktywnych form przeciwdziałaniu bezrobociu. W tym roku do maja - w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - 335 osób więcej skorzystało ze staży (w sumie 8 403 osoby), dotacji na podjęcie własnej działalności (1 350) i szkoleń (2 091 osób) – wyjaśnił Marcin Bugajski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
W czerwcu tego roku Powiatowe Urzędu Pracy województwa łódzkiego otrzymały dodatkowe pieniądze z ministerialnego Funduszu Pracy - 8.481,9 tys. złz przeznaczeniem na nowe formy aktywizacji osób do 30 roku życia (bony szkoleniowe, bony stażowe, bony na zasiedlenie, bon zatrudnieniowy)iosób po 50 roku życia (dofinansowanie zatrudnienia przez 12 miesięcy, a w przypadku osób po 60. roku życia – nawet przez 24 miesiące). Przewidziano także nowe formy aktywizacji osób powracających na rynek pracy po okresie wychowywania dziecka (świadczenia aktywizacyjne - przysługujące przez 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, lub przez 18 miesięcy w wys. 1/3 minimalnego wynagrodzenia).Naaktywizację osób do 30 roku życia pieniądze otrzymały wszystkie powiatowe urzędy pracy. Dla 50+ - Łódź Wschód, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Opoczno, Kutno, zaś dla powracających na rynek pracy - Łódź Wschód, Pabianice, Piotrków Trybunalski.
Nową formą wsparcia jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Korzystając z niegopracodawcy mają możliwość otrzymania dofinansowania na dokształcanie własnych pracowników, tworzenia im możliwości przekwalifikowania się lub aktualizowania wiedzy, umiejętności i uprawnień. W tym roku i w 2015 pieniądze z KFS są kierowane do pracowników i pracodawców powyżej 45 roku życia. Środki - na wniosek pracodawcy - przyznaje starosta. Regułą jest, że 80 proc. kosztów kształcenia ustawicznego finansuje KFS, zaś pracodawca 20 proc. Jedynie w przypadku mikroprzedsiębiorstw możliwe jest sfinansowanie 100 proc. kosztów z KFS. Na realizację programu KFS powiatowe urzędy pracy w województwie łódzkim w tym roku otrzymały łącznie 2.575 tys. zł.