Bank nasion wymierających roślin

czwartek, 4 marca 2021

 

W Skierniewicach powstaje bank nasion, dzięki któremu przetrwają rośliny, którym grozi wyginięcie. Będą one stanowić rezerwę genetyczną i zostaną wykorzystane do odtwarzania zanikających populacji. Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej powstające dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego odwiedził w czwartek (4 marca) marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Marszałek przyjechał do Skierniewic, bo jakiś czas temu narodził się pomysł na rozpoczęcie współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Łodzi a Instytutem Ogrodnictwa.
Wizyta rozpoczęła się od „instytucji matki” badań nad roślinnością - Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego i od spotkania z dyrektor placówki prof. dr hab. Dorotą Konopacką a także pracownikami naukowymi. 

W placówce dzieje się wiele fantastycznych rzeczy, o których bardzo często sami mieszkańcy Skierniewic nie wiedzą. Marszałek Grzegorz Schreiber chce, by osiągnięcia Instytutu i dorobek naukowy placówki były szerzej wykorzystane.
- Edukacja, zwłaszcza tych najmłodszych, jest tym, na czym bardzo mi zależy. Chciałbym, żeby z tego niesamowitego zasobu wiedzy i możliwości mogli skorzystać mieszkańcy województwa, również ci najmłodsi.  – podkreślił w trakcie spotkania marszałek Grzegorz Schreiber.

Marszałek obejrzał przy okazji chłodnię doświadczalną Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw. Instytut Ogrodnictwa zmodernizuje ją przy udziale dofinansowania w wysokości 5,8 miliona zł, które Zarząd Województwa przyznał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. „Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych” będzie najnowocześniejszą w Polsce komórką badawczo-rozwojową. Inwestycje pozwolą na prowadzenie badań i kreowanie innowacji w dziedzinie technologii przechowywania.

Instytut Ogrodnictwa realizuje także dwie inne duże inwestycje przy wsparciu z RPO. Przy ul. Rybickiego powstają dwa duże pawilony, w których będą: Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych i Centrum Bioróżnorodności tzw. zasobów genowych.

W ten sposób powstaje Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej z bankiem nasion ogrodniczych, w tym gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Gromadzone tam nasiona stworzą trwałą rezerwę genetyczną i będą wykorzystywane do odtwarzania i zwiększania liczebności zanikających populacji.

Szerzej o nowych formach współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Łódzkiego a Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach poinformujemy na planowanej jeszcze w marcu konferencji prasowej.

bg. zdjęcia Piotr Wajman

baner
baner