5 lat Ośrodka Przeszczepów Szpiku w Łodzi

środa, 8 kwietnia 2015
Ośrodek Przeszczepów Szpiku przy Klinice Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Kilka dni temu w ośrodku dokonano 400. przeszczepu szpiku. We wczorajszej konferencji podsumowującej istnienie ośrodka wzięli udział marszałek Witold Stępień i wicemarszałek Dariusz Klimczak.
 
Powstanie Ośrodka Przeszczepów Szpiku było zwieńczeniem wieloletnich starań kierownika Kliniki Hematologii UM prof. Tadeusza Robaka oraz dyrekcji Szpitala im. Kopernika, których celem  było utworzenie ośrodka przeszczepów szpiku z pełnym zakresem możliwości.  Wykwalifikowany zespół lekarski Kliniki Hematologii kierowanej przez prof. Robaka światowej sławy specjalistę, wykonuje przeszczepy szpiku od 14 lat. Za realizację programu przeszczepowego odpowiada 8-osobowy zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Agnieszki Wierzbowskiej. Istotną rolę w procesie leczenia chorych po przeszczepie odgrywa zespół wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek pod kierunkiem mgr Katarzyny Stępień oraz niższy personel medyczny. 
Zanim powstał ośrodek, w Klinice Hematologii wykonywano wyłącznie przeszczepy autologiczne (dawcą zdrowych komórek macierzystych jest pacjent sam dla siebie, pobierane są od niego w okresie czasowej remisji choroby). W czerwcu 2012 r. Ośrodek osiągnął drugi, przedostatni stopień wtajemniczenia w zakresie przeszczepów szpiku – otrzymał akredytację na wykonywanie przeszczepów szpiku od dawców spokrewnionych. Od tego czasu mieszkańcy Łodzi i województwa łódzkiego nie muszą szukać pomocy w Warszawie, Krakowie czy Katowicach.
Trzecim, najwyższym poziomem kompetencji w zakresie przeszczepiania szpiku, jest możliwość wykonywania przeszczepów allogenicznych od dawców niespokrewnionych. Aby łódzki Ośrodek mógł uzyskać akredytację do ich przeprowadzania, potrzebne jest powiększenie bazy łóżkowej Szpitala o ok. 40 łóżek.
 
Historia powstania Ośrodka Przeszczepów Szpiku
 
W 2000 r. dzięki staraniom szefa Kliniki Hematologii Prof. Tadeusza Robaka oraz dyrekcji Szpitala im. Kopernika zapadła decyzja o budowie nowoczesnego ośrodka przeszczepów szpiku, spełniającego najwyższe standardy i pozwalającego na przyjmowanie większej liczby pacjentów. Projekt został zaakceptowany do dofinansowania przez Ministerstwo Zdrowia. Rozpoczęła się budowa.  W 2002 r. program został wstrzymany przez Ministerstwo z powodu braku środków i kolejne transze przestały wpływać. Szpital wyłożył wówczas z własnej kasy ponad 440 tys. zł. W 2003 r. budowa znów została wstrzymana, bo zabrakło pieniędzy. Przez kilka następnych lat budynek stał w stanie surowym. Jego losem zainteresował się Marszałek Woj. Łódzkiego.Potrzebna kwota zostałaujęta w wieloletnim programie inwestycyjnym województwa na lata 2006-2013.  Budowa została wznowiona w 2007 r.
i ukończona w 2009 r. Kosztowała 6,5 mln zł. Niemal w całości została sfinansowana
z budżetu Województwa Łódzkiego
.
 
Klinika Hematologii UM działająca w strukturze Szpitala im. M Kopernika jest jedyną jednostką w makroregionie łódzkim, która obejmuje specjalistyczną opieką hematologiczną 2,8 mln mieszkańców województwa łódzkiego. Przyjmuje także chorych z województw ościennych. Rocznie hospitalizowanych jest tutaj ok. 2 tys. pacjentów. W Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej udzielanych jest ponad 35 tys. porad i konsultacji rocznie.
(as)