Zatoka Sportu prawie gotowa

środa, 24 maja 2017
Jesienią tego roku zostanie otwarte Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej Zatoka Sportu. W zwiedzaniu obiektu udział wziął marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
 
Powstanie Zatoki Sportu jest efektem wspólnego wysiłku Politechniki Łódzkiej, samorządu województwa, miasta Łodzi, a także ministerstw: sportu oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Województwo Łódzkie przeznaczyło na budowę 12 milionów złotych.
 
- Jest to nasza wspólna odpowiedź na potrzeby sportowe i dydaktyczne uczelni, miasta oraz województwa. Dziś można powiedzieć, że władze dotrzymały słowa i olimpijska pływalnia w Łodzi powstała – powiedział marszałek Stępień.
 
Zatoka Sportu to nowoczesny i profesjonalny ośrodek treningowy w szczególności dla sportów powiązanych z pływaniem. Z usług centrum sportowego będą korzystać studenci Politechniki Łódzkiej i innych łódzkich uczelni, szkół, klubów i stowarzyszeń, osoby uprawiające sport wyczynowo i amatorsko oraz wszyscy mieszkańcy regionu łódzkiego i innych rejonów Polski.
 
Wizytówką Zatoki będzie pierwszy w województwie łódzkim 10-torowy basen o wymiarach olimpijskich, który będzie można podzielić ruchomym pomostem na dwie części. Dzięki temu będzie możliwe przeprowadzanie zawodów oraz organizowanie zgrupowań na poziomie europejskim i światowym. W 2017 roku już są zaplanowane dwie imprezy pływackie – Arena Puchar Polski oraz Zimowe Mistrzostwa Polski na basenie 25-metrowym.
 
Pływanie w naszym regionie jest coraz bardziej znaczącą siłą wśród dyscyplin olimpijskich. Najjaśniejszym przykładem jest Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, mistrzyni Europy oraz uczestniczka mistrzostw świata i ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Jej śladami już niedługo mogą pójść kolejni pływacy, jak Milena Karpisz z Konstantynowa Łódzkiego, która pobiła niedawno 11-letni rekord polski na 800 metrów stylem dowolnym ustanowiony jeszcze przez Otylię Jędrzejczyk.
 
Obiekt dedykowany będzie jednak wszystkim osobom kochającym sport, którzy lubią aktywnie spędzać czas i preferują zdrowy styl życia. Będzie można uczyć się i doskonalić naukę pływania, korzystać z aqua fitnessu i rehabilitacji w wodzie, a nawet grać w tak niecodzienne gry, jak hokej pod wodą i kayak polo.
 
WYPOSAŻENIE
STREFA MOKRA
1.       10-torowy basen o wymiarach olimpijskich, który będzie można podzielić ruchomym pomostem na dwie części.
2.       Wielofunkcyjny basen rozgrzewkowy z 10-metrową wieżą do skoków, będzie służyć do nauki pływania, rehabilitacji w wodzie, treningów piłki wodnej oraz kursów nurkowania technicznego i rekreacyjnego. Ruchome dno pozwoli na zmianę głębokości zbiornika w przedziale od 0 do 5 m, dzięki czemu basen będzie należał do najgłębszych w Polsce.
3.       Basen z przeciwprądem do pracy nad techniką pływania. Dzięki wbudowanym przeszkleniom będzie można rejestrować ruch pływaka pod powierzchnią wody.
4.       Siłownia i wanny jacuzzi, w niedalekiej przyszłości kompleks saun mokrych.
5.       Trybuny dla ponad 1700 osób.
6.       Nowoczesne systemy elektroniczne. System pomiaru czasu ułatwi pracę trenerom i sędziom podczas zawodów; duży ekran o powierzchni 60 m2 uatrakcyjni wydarzenia sportowe kibicom, a dostosowane do współczesnych technologii multimedialnych oświetlenie umożliwi transmisję telewizyjną na żywo z każdego wydarzenia.
 
STREFA SUCHA
1.       Wielofunkcyjna hala sportowa z widownią dla 600 osób - treningi i zawody w wielu dyscyplinach sportu, m.in. siatkówce, koszykówce, badmintonie i futsalu. Hala umożliwi także organizację koncertów, konferencji i pokazów, dzięki nowoczesnym systemom nagłośnieniowym i multimedialnym.
2.       Ścianka wspinaczkowa o wysokości prawie 17 m.
3.       Boulderownia – kompleks kilkumetrowych ścianek wspinaczkowych do wspinania bez użycia asekuracji liną.
4.       Sala do sportów walki.
5.       Sala do zajęć fitness.
6.       Siłownia.
7.       Korty do squasha.
(al)