Zaproszenie do biegania

czwartek, 4 września 2014
Po raz drugi jesienią poznamy najlepszych biegaczy w województwie łódzkim. Od września do listopada odbędzie się druga tura cyklu biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego. Pierwsze zawody – Bieg im. Bronisława Malinowskiego –już 7. września w Tomaszowie Mazowieckim.
 
- Mając na uwadze popularyzację biegania jako najprostszej formy aktywności ruchowej wśród mieszkańców województwa łódzkiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wspólnie z Łódzkim Klubem Biegacza „Na Zdrowie”, po raz drugi organizuje cykl imprez biegowych w naszym regionie – mówił podczas konferencji prasowej Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
 
W tym roku składa się on z ośmiu biegów. Cztery już odbyły się na wiosnę:
23.03 – IV Półmaraton ZHP  - 21.097 km – Pabianice
13.04 – Łódź Maraton Dbam o Zdrowie - 42,195 km – Łódź
11.05 – VIII Bieg Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II - 5 km – Konstantynów Łódzki
24.05 – 12. Bieg Ulicą Piotrkowską – 10 km – Łódź
 
Przed nami:
07.09 – Bieg im. Bronisława Malinowskiego – 10 km – Tomaszów Mazowiecki
odbędzie się już po raz 33. Bronisław Malinowski to trzykrotny olimpijczyk z Monachium (1972) Montrealu (1976) i Moskwy (1980) złoty medalista tych ostatnich Igrzysk w biegu na 3 km z przeszkodami. Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego z każdym rokiem rozrasta się. Od 2003 roku wprowadzono kategorię pow. 70 lat dla mężczyzn. W 2013 roku wprowadzone jest do programu zawodów siedem kategorii wiekowych, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Niebywałym wyczynem może pochwalić się Grzegorz Sygut z Opoczna, który nieprzerwanie od 1982 roku startuje w tomaszowskich zawodach. Jest jedynym biegaczem, który startował we wszystkich edycjach biegu Malinowskiego.
 
21.09 – Łowicki Półmaraton Jesieni – 21,097 – Łowicz
coroczna impreza, z 32-letnią tradycją. Wcześniej znany był pod nazwą Łowicki Bieg Jesieni.
 
19.10 – Bieg do Gorących  Źródeł – 10 km Uniejów
Ósma edycja. W roku 2007 w I edycji Biegu do Gorących Źródeł wystartowało 136 zawodników, liczba ta rokrocznie wzrastała, by osiągnąć poziom 1106 biegaczy na mecie w roku 2013. W pakiecie startowym każdy zawodnik otrzyma koszulkę z nadrukiem, napój izotoniczny, bilet wstępu do Uniejowskich Term oraz okolicznościowy medal po przekroczeniu linii mety.
 
23.11 - 18 Uliczny Bieg „Bełchatowska Piętnastka” – 15 km – Bełchatów – Finał - posumowanie Grand Prix.
 
Trasy wszystkich biegów są atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, a pomiar czasu jest elektroniczny. W każdym z wyżej wymienionych biegów jest prowadzona klasyfikacja w kategoriach wiekowych wśród mężczyzn i kobiet. Uczestnikiem może zostać każda osoba, która ukończyła 16. rok życia. Do klasyfikacji końcowej biegacza będzie branych pod uwagę pięć jego najlepszych wyników, a aby zostać sklasyfikowanym w całym cyklu trzeba wystartować przynajmniej  w pięciu biegach.
 
- Obecnie mamy już trzy tysiące klasyfikowanych zawodników i zawodniczek. Dzięki objęciu patronatem przez marszałka naszych imprez wzrasta zainteresowanie bieganiem, na starcie staje coraz więcej biegaczy.– mówił Jacek Chmiel, organizator cyklu. Dowodem tego są uczestnicy. Po czterech biegach liderką najmłodszej kategorii do lat 16 jest Karolina Rochowiec, a najstarszej powyżej 70. roku życia – Piotr Grzegorczyk.
 
Cykl Ośmiu Biegów w 2014 r. dofinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa  Łódzkiego kwotą 183 tys. zł. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.biegilodzkie.pl
 
Ambasadorem cyklu jest Adam Kszczot, mistrz Europy i srebrny medalista na 800 m Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie, zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi.
(al)