WiMa – centrum pomysłów

poniedziałek, 22 czerwca 2015
WiMa czyli w pofabryczna strefa działań alternatywnych nazywana „widzewską Manufakturą” przez ostatnie dwa dni była centrum Festiwalu Myślenia Projektowego. Jest to wydarzenie organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego mające na celu zaangażowanie mieszkańców do znajdowania pomysłów na poprawę jakości życia przez poszukiwanie ciekawych rozwiązań i podejmowanie odważnych działań w różnych dziedzinach.
 
20 i 21 czerwca zorganizowane zostały „Dni Otwartych Pracowni”. Na terenie WiMy można było spotkać m.in. projektantkę po łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Aleksandrę Kmiecik oraz Łukasza Zbieranowskiego i Macieja Lebiedowicza z łódzkiego studia graficznego Fajne chłopaki, a także projektantów ze studia graficznego Punkt Widzenia. Byli też animatorzy, którzy zorganizowali spacer „szlakiem usług publicznych” i warsztaty „tworzenia mapy punktów styku z usługami publicznymi Łodzi”. Uczestnicy spaceru stali się badaczami udając się na „miejskie safari”. Zaopatrzeni w notesy i karty oceny sprawdzili na ile miejskie usługi są dopasowane do oczekiwań i potrzeb mieszkańców.
 
Dzieci zostały zaproszone na kolorowe warsztaty „Green Design Thinking”, na których dowiedziały się, co to znaczy projekt i projektowanie, wizualizowały swoje marzenia na rysunkach i wycinankach.
 
W podsumowaniu tych dwóch dni uczestniczył marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Przyjął uwagi młodych ludzi co do przestrzeni publicznej Łodzi i przyglądał się tzw. „PechaKuchaNight Łódź”. PechaKucha jest to sposób na prezentację różnych tematów z wykorzystaniem slajdów. Prezentujący mówi o tym, czym chce zainteresować publiczność, a za nim przewija się 20 slajdów i każdy wyświetla się przez 20 sekund. Podczas prezentacji młodzi ludzie mówili o swoich niezwykłych pasjach i działaniach: od organizacji koncertów domowych przez zajmowaniem się ulepszaniem przestrzeni miejskiej po druk 3D i fotografowanie Łodzi z dachów budynków.
 
Marszałek obejrzał również wystawę „Myśl zmieniająca świat”, na której pokazane zostały przykłady często prostych rozwiązań, z jakimi spotykamy się na co dzień, a będące dużym udogodnieniem w codzienności. Zaprezentowana jest m.in. historia długopisów BIC, regałów Billy czy krzeseł z Radomska.
 
Co jeszcze można zobaczyć na Festiwalu Myślenia Projektowego - na stronie www.dt.lodzkie.pl
jg