Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w wieku 0-3

piątek, 4 listopada 2016
To tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która od dziś odbywa się w Łodzi. Jej celem jest spojrzenie na rozwój dziecka i wymiana doświadczeń w zakresie możliwości jego wspierania. Dwudniowe wykłady i specjalistyczne warsztaty międzynarodowych ekspertów, specjalizujących się w obszarze wczesnej interwencji umożliwią uczestnikom zgłębienie wiedzy oraz dyskusję na temat najnowszych terapii i strategii wczesnej pomocy stosowanych w różnych państwach. Przybyłych z całego kraju fizjoterapeutów, terapeutów, logopedów, psychologów, pedagogów specjalnych, studentów kierunków medycznych i przedstawicieli organizacji działających w obszarze wczesnego wspomagania rozwoju powitał wicemarszałek WŁ Dariusz Klimczak.
- Nasze województwo wspiera działania prorozwojowe skierowane do dzieci niepełnosprawnych we wczesnych latach ich rozwoju. Mamy dobre doświadczenia we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przed miesiącem uruchomiliśmy w Łodzi ośrodek preadopcyjny Tuli-Luli, jedną z trzech tego typu placówek w Polsce, w której powstała m.in. sala integracji sensorycznej i gabinet do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Poprzez nasze Regionalne Centrum Pomocy Społecznej wspieramy szereg projektów adresowanych do rodzin dzieci z niepełnosprawnością – powiedział wicemarszałek Dariusz Klimczak.
Tegoroczna konferencja jest kontynuacją zrealizowanych przez Fundację Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” seminariów naukowych z cyklu ,,Tacy sami – ucząc się przełamujemy bariery”. Tematyka konferencji oscyluje wokół strategii pomocy fizjoterapeutycznej i neurologopedycznej począwszy od pierwszych dni życia dziecka. Warto przy tym pamiętać, że rozwój dziecka przebiega najszybciej w pierwszych trzech latach życia, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych 12 miesięcy.
GS