Porozumienie ze Styrią

środa, 16 października 2013
Porozumienie ze Styrią Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz przewodniczący Sejmiku Marek Mazur wzięli udział w misji gospodarczej do kraju związkowego Styria w Austrii. Podpisana tam została Deklaracja Współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Styria. Dokument sygnowali: marszałek Witold Stępień oraz Christian Buchmann, radca Styrii ds. Gospodarki, Europy i Kultury.
- Najbardziej zależy nam na współpracy między uczelniami oraz w zakresie odnawialnych źródeł energii – powiedział Christian Buchmann.
Marszałek Stępień chce powielać w Łódzkiem wzorce rozwoju regionalnego Styrii. – Regionu, który może być przykładem wykorzystania środków unijnych, innowacyjności i transferu wiedzy z uczelni do biznesu – mówił.
Współpraca realizowana głównie poprzez wspólne projekty unijne obejmie takie obszary jak: gospodarka, rolnictwo, ochrona środowiska, źródła energii odnawialnej oraz wydajność energetyczna. Wymiana doświadczeń dotyczyć będzie także nauki i oświaty, administracji i polityki zatrudnienia.
W misji do Styrii wziął udział Szczepan Miłosz, konsul honorowy Austrii w Łodzi oraz przedstawiciele firm z Łódzkiego: Ceramiki Paradyż, Bioenergii dla Regionu, Dywilanu S.A., Eko-Regionu oraz W4E Centrum Energii Wiatrowej. Spotkali się oni z przedstawicielami Izby Gospodarczej Styrii oraz szefami przedsiębiorstw austriackich.
Styria szczyci się najwyższym – w porównaniu do pozostałych krajów związkowych Austrii - udziałem wydatków na badania i rozwój. Na jej obszarze działa pięć uniwersytetów, 24 zawodowe wyższe szkoły i kilkanaście ośrodków badawczo-rozwojowych ściśle powiązanych z przemysłem. Co trzeci austriacki nowoczesny produkt (High-Tech) jest wytwarzany na terenie Styrii.
Posiada ona także silnie rozwinięte klastry. Jednym z nich jest Klaster ECO-World-Styria, w ramach którego działa około 200 przedsiębiorstw i instytucji badawczych. To dzięki niemu Styria stała się synonimem regionu ekologicznego i jest postrzegana jako nowoczesny kraj przyjazny środowisku naturalnemu. Współpracy z tym klastrem dotyczyło spotkanie marszałka Stępnia oraz premiera Kraju Związkowego Styrii Franza Vovesa (poszukiwanie inwestorów do budowy obiektów geotermalnych w Poddębicach, wymiana doświadczeń w obszarach biogazowni, organizacja wizyty studyjnej dla przedstawicieli Styrii w Łódzkiem).