Porozumienie z Badenią-Wirtembergią

piątek, 18 października 2013
Porozumienie z Badenią-Wirtembergią Na Zamku w Stuttgarcie marszałek Witold Stępień oraz Peter Friedrich, minister Rady Federalnej ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia podpisali list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Niemiec Badenia-Wirtembergia.


Zgodnie z deklaracją, strony będą dążyć do rozwijania współ¬pracy w obszarach: gospodarki, projektów unijnych, kształcenia i nauki. Zamierzają dzielić się doświadczeniami w dziedzinie zdrowia, infrastruktury oraz administracji.
Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego: - Jest to moja trzecia wizyta w Stuttgarcie, z czego dwie były w związku ze współpracą Łodzi z tym miastem. Cieszę się, że partnerstwo miast zamieniamy teraz w partnerstwo regionów. Nasza współpraca już się tak naprawdę zaczęła, bo w listopadzie przyjedzie tutaj grupa 20 nauczycieli z województwa łódzkiego, którzy przez tydzień będą doszkalać język niemiecki i metodykę nauczania. Przyjazd odbywa się na zaproszenie strony niemieckiej, która organizuje pobyt.
Minister Peter Friedrich: - Partnerstwo z województwem łódzkim jest dla mnie bardzo ważne, bo mamy ze sobą wiele wspólnego. Bardzo cieszy mnie długa lista projektów, które możemy wspólnie realizować. Szczególnie liczę na przedsięwzięcia dotyczące kultury, zwłaszcza te przedstawione przez Muzeum Sztuki. Planuję w przyszłym roku odwiedzić województwo łódzkie. Będzie to kolejny impuls do zacieśniania współpracy.
W ceremonii uczestniczyli m.in. Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. W piątkowy wieczór odbędzie się również uroczystość z okazji 25-lecia współpracy miast Stuttgartu i Łodzi. Podczas spotkania prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ambasador RP Jerzy Margański dokonają wpisu do Złotej Księgi.
Badania-Wirtembergia należy do najdynamiczniej rozwijających się makroregionów gospodarczych Niemiec. Land leżący na południu kraju zamieszkuje ponad 10 mln mieszkańców. Jest on głównym ośrodkiem przemysłu samochodowego. Produkowane są na jego terenie m.in. porsche i mercedesy.
W Badenii-Wirtembergii rozwinięta jest przedsiębiorczość klastrowa, czyli taka, gdzie skupiają się wokół siebie przedsiębiorcy reprezentujący dane branże. I tak najważniejsze z nich oprócz samochodowego są klastry: biotechnologii, nanotechnologii, przemysłów kreatywnych i logistyki. Cechą gospodarki tego kraju związkowego jest koncentracja i rozwój branż nowych technologii oraz wysokie wydatki na badania i rozwój. Ważną przesłanką sukcesów gospodarczych jest wspieranie przedsiębiorczości.
Wartość inwestycji bezpośrednich z Badenii-Wirtembergii w Polsce wynosi ponad 1,5 mld euro. Wśród ważnych inwestorów o charakterze globalnym jest Häring Polska w Piotrkowie Trybunalskim (wyroby precyzyjne dla przemysłu samochodowego, z zatrudnieniem 1,1 tysiąca osób). To właśnie z inicjatywy tej firmy, na liście projektów w obszarze współpracy gospodarczej do załącznika deklaracji rządów Polski Niemiec przyjętej z okazji 20-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy znalazł się projekt „Wsparcie na rzecz budowy Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Piotrkowie Trybunalskim  z wykorzystaniem polskich i niemieckich systemów kształcenia kadry technicznej  w dziedzinie mechatroniki”.

(jb)