Olimpijskie łódzkie może liczyć na nagrody

czwartek, 1 grudnia 2016
W programie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku pojawią się nowe dyscypliny. Wśród nich będą karate WKF oraz baseball/softball. W związku z tym reprezentanci nowych dyscyplin będą mogli ubiegać się o nagrody marszałka województwa łódzkiego  za osiągnięcia sportowe w 2016 roku. O szczegółach opowiedział Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego odpowiedzialny za sport.
 
- W budżecie województwa łódzkiego zapisano na ten cel kwotę 800 tys. zł. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie osiągniętego wyniku z polskiego lub okręgowego związku sportowego, statut i wyciąg z ewidencji klubu sportowego, którego barwy reprezentuje zawodnik lub trener – powiedział wicemarszałek.
 
Wnioski można składać do 31 stycznia  2017 r. (na stronie lodzkie.pl w zakładce „sport”, znajduje się regulamin oraz formularze).O nagrody mogą ubiegać się zawodnicy i trenerzy, którzy reprezentują kluby z terenu województwa łódzkiego, uprawiają dyscyplinę sportu objętą Systemem Sportu Młodzieżowego prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki lub znajdującą się w programie Igrzysk Olimpijskich lub Paraolimpijskich. Wywalczyli medale Mistrzostw Polski lub zajęli miejsca od 1 do 8 w Mistrzostwach Świata lub Europy  w kategoriach od juniora młodszego do seniora.
 
W 2017 roku nagrody dla zawodników zostaną przyznane po raz dziesiąty, a dla trenerów po raz ósmy. W dotychczasowych edycjach przyznano ponad 3800 nagród dla zawodników i  635 nagród dla trenerów. Ogółem Województwo Łódzkie na nagrody przeznaczyło ponad 10 milionów zł.
 
Województwo łódzkie to silny ośrodek w nowych dyscyplinach olimpijskich w Polsce. W Kutnie znajdują się prężnie działający ośrodek baseballu i softballu, w Łodzi natomiast działa kilka klubów karate WKF, których zawodnicy od lat są podporami kadry narodowej. Wśród nich Kamila Warda i Dorota Banaszczyk z klubu Olimp Łódź. Obie odnoszą sukcesy w prestiżowych turniejach Karate 1 Premier League i aspirują do medali w mistrzostwach Europy i świata. – Rywalizacja o awans na igrzyska w Tokio będzie bardzo zażarta, bo zmniejszona zostanie liczba kategorii wagowych z pięciu do trzech. Ponadto w każdej z nich do Tokio zakwalifikuje najprawdopodobniej tylko osiem zawodniczek z całego świata. Federacja planuje więc limit dwóch zawodniczek z Europy – przedstawiła sytuację Kamila Warda.
 
W baseballu i jego żeńskiej odmianie softballu, awans do igrzysk uzyskać można tylko poprzez mistrzostwa Europy. Męska reprezentacja wygrała w tym roku grupę C (trzeci poziom rywalizacji) i awansowała do grupy B. W lipcu 2017 roku walczyć będzie na turnieju w Polsce o awans do elity. Jak mówi Artur Wojtczak, miotacz MKS Stali BiS Kutno i reprezentacji Polski, Polacy będą chcieli wykorzystać atut własnego boiska i powalczyć o zwycięstwo. Na igrzyska można się bowiem dostać z poziomu mistrzostw elity.
 
W spotkaniu z marszałkiem Klimczakiem udział wzięli także: Paweł Szczepanik, kierownik biura sportu i turystyki Urzędu Miasta Kutna, Andrzej Pietrzak, prezes zarządu MKS Stal BiS Kutno oraz Patrycja Kaczor i Daria Kubiak, zawodniczki softbalowej drużyny MKS Stal BiS Kutno.
(al)