Odsłonięcie popiersia Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich

niedziela, 8 maja 2016
 W Lipcach Reymontowskich 7 maja 2016 roku (w 149 rocznicę urodzin Reymonta) w Kobielach Wielkich pod Radomskiem) odsłonięte zostało popiersie Władysława Reymonta. W przyszłym roku, także w Lipcach, obok domu, w którym mieszkał Reymont odsłonięty zostanie pomnik, który będzie najważniejszym symbolem obchodów 150. rocznicy urodzin pisarza - 7 maja 2017 r. Autorem projektu planowanego pomnika i obecnego popiersia jest Maksymilian Biskupski (autor m.in. 2,5-metrowej figury św. Jana Pawła II, która stoi w Wadowicach czy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie).
- Władysław Reymont, to wspaniałe powieści m.in. „Ziemia obiecana” i „Chłopi”. To piękno i pamięć regionu łódzkiego. Tę pamięć trzeba i warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Dzisiejsza uroczystość potwierdza, że mieszkańcy Lipiec pamiętają o swoich korzeniach i swojej tożsamości, dbają o zachowanie Reymontowskiego ducha tej wyjątkowej miejscowości – powiedział obecny na uroczystości marszałek Witold Stępień.
Pomysł na pomnik Władysława Reymonta w Lipcach ma historię sięgająca kilkunastu lat wstecz, kiedy to w Polsce rok 2000 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Reymontowskim. W całym kraju organizowano wówczas liczne imprezy mające uczcić postać Noblisty. Wówczas to narodził się plan, aby okolice Domku Reymonta wykorzystać jako miejsce usytuowania pomnika znanego Polaka. Plany były tak dalekosiężne, że chciano nawet ustawić obok domku salonkę, zrekonstruować jej wnętrze, poustawiać wewnątrz figury ubrane w stroje z epoki. Czas jednak zweryfikował te plany i szybko okazało się, że z ambitnych zamierzeń trzeba się wycofać. Koncepcje te ożyły w momencie, gdy w Lipcach w 2012 r. obchodzono 30. rocznicę powstania Muzeum Regionalnego. Przypomniał je Jerzy Murgrabia, dyrektor Muzeum, obecny prezes Społecznego Komitetu  Budowy Pomnika.
GS