Ministrowie z Azerbejdżanu w Łódzkiem

poniedziałek, 4 lutego 2013
Ministrowie z Azerbejdżanu w Łódzkiem Dwóch ministrów: edukacji oraz energii i przemysłu, a także parlamentarzyści i rektorzy szkół wyższych z Azerbejdżanu gościli w województwie łódzkim na zaproszenie europosła Jacka Saryusz-Wolskiego. W trakcie wizyty spotkali się z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem.14-osobowa delegacja Azerów rozpoczęła swoją wizytę od spotkania w Konstantynowie Łódzkim. Tutaj mer miasta Szamachi - Asif Mammadov, podpisał z burmistrzem Henrykiem Brzyszczem porozumienie o współpracy między miastami. Obaj panowie zaprezentowali potencjał swoich miast, kierunki rozwoju i możliwości inwestycyjne.
50-tysięczne Szamachi ma blisko 2 tys. lat. To miasto o dużym potencjale turystycznym, z wieloma zabytkowymi budowlami.
Z Konstantynowa goście, wśród których był minister edukacji Misir Mardanov pojechali na Uniwersytet Łódzki. Tutaj podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetami w Baku i Łódzkim. W imieniu władz uczelni podpisali ją rektorzy: prof. Abel Maharramov i prof. Włodzimierz Nykiel.
Kolejnym przystankiem była Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, po której oprowadził gości prezes Tomasz Sadzyński. Następnie wszyscy udali się do Instytutu Europejskiego.
Tutaj również podpisana została umowa o współpracy. Porozumienie zakłada pomoc Instytutu Europejskiego w dostosowaniu prawa azerskiego do prawa unijnego i wyszkoleniu azerskich urzędników.
Dlaczego to dla Azerów takie ważne? Ten kraj przygotowuje się do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Szef delegacji azerskiej Elkhan Suleymanov jest członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST działającego przy Unii Europejskiej, którego poseł Jacek Saryusz-Wolskim jest wiceprzewodniczącym. Stąd zresztą wizyta gości w Polsce. Oprócz Łodzi odwiedzili oni Warszawę i Kraków.
- To była bardzo owocna wizyta. 10 spotkań i siedem podpisanych umów w tak krótkim czasie to bardzo dobry wynik. Szczególnie cieszymy się z rozpoczęcia współpracy z Instytutem Europejskim w Łodzi - podkreślał Elkhan Suleymanov.
Przypomnijmy, że Azerbejdżan posiada duże złoża ropy naftowej i gazu. Unia Europejska chce, by azerski gaz był alternatywą dla rosyjskiego dzięki wybudowaniu gazociągu Nabucco.
- Azerbejdżan jest niedocenianą, ale bardzo ważną gospodarką dla Europy - mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Łódź i łódzkie otrzymało wielką szansę mogąc się zaprezentować delegacji tak wysokiego szczebla z tego kraju.
(jg)