Międzynarodowy Dzień Teatru

środa, 27 marca 2013
Międzynarodowy Dzień Teatru

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru reprezentanci łódzkich scen, ich miłośnicy oraz władze regionu i miasta świętowali przy pomniku Leona Schillera. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował Marcin Bugajski.

 

Sygnał do świętowania dali aktorzy, którzy zainteresowali przechodniów spektaklem ulicznym. Po nim rozpoczęła się część oficjalna święta, którą poprowadził senator Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Aktor łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza Maciej Małek odczytał orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, które w tym roku napisał Andrzej Seweryn. Następnie gratulacje i życzenia ludziom związanym ze sceną złożyli m.in. wojewoda Jolanta Chełmińska i wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak. Marcin Bugajski powiedział o inwestycjach w łódzkie teatry prowadzone przez Zarząd Województwa Łódzkiego podkreślając, że za dwa tygodnie oddany zostanie po kapitalnej modernizacji Teatr Wielki.
Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalony został w 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie w ponad stu krajach na całym świecie.
Jedną z inicjatyw w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru jest program „Dotknij teatru”. Po raz pierwszy „Dotknij teatru” odbyło się w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a koordynatorem – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2012 roku akcję zorganizowano w czterech województwach: łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W tym roku włączyło się do programu 169 organizatorów - teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury i artyści niezależni - z wszystkich szesnastu województw. Koordynatorem edycji ogólnopolskiej jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Atrakcje z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowały m.in. instytucje samorządu województwa łódzkiego. I tak Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprosił dziś na wycieczkę po teatrze, którą oprowadził Piotr Karpiński, zorganizował wystawę plakatów do spektakli; Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne przygotowało wystawę scenografii Tadeusza Hołówki zatytułowaną „Świat jest teatrem lalek”, w cyklu Galeria Scenografów Polskiego Teatru Lalek; Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ogłosiła konkurs „Łódzkie Czyta” spotkanie „Z fraszką o teatrze”.
(jg, m)