Masz Głos, Masz… wsparcie
wtorek, 9 kwietnia 2013Fundacja im. Stefana Batorego rozpoczęła akcję Masz Głos, Masz Wybór. Zachęca do udziału w niej wszystkich, którzy mają pomysł na poprawę życia w swoich miastach, wsiach, na osiedlach i chcieliby go wprowadzić w życie.
Celem akcji jest zaangażowanie mieszkańców do wpływania na decyzje lokalnych władz i kształtowania najbliższego otoczenie. W projekcie mogą wziąć udział organizacje, grupy nieformalne, uniwersytety trzeciego wieku, szkoły, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady gminy - wszyscy, którzy chcieliby zmieniać swoje sąsiedztwo i zacieśniać współpracę mieszkańców z lokalnymi władzami.
W tym roku uczestnicy akcji będą m.in. zmieniać przestrzeń (np. rewitalizować skwery), usprawniać komunikację pomiędzy mieszkańcami a lokalną władzą, organizować pikniki, obchody świąt, lokalne igrzyska sportowe. Pomysłami godnymi uwagi są choćby zmiany godzin pracy bibliotek, menu w szkolnej stołówce czy lokalnych regulaminów konsultacji społecznych, byleby mieszkańcom żyło się lepiej i wygodniej.
- W ramach akcji przygotowaliśmy sześć zadań, czyli instrukcji, co zrobić żeby doprowadzić do korzystnej zmiany - wyjaśnia Joanna Załuska z Fundacji Batorego, dyrektor programu. – Każdy znajdzie coś dla siebie.
- Jako tegoroczni partnerzy akcji, szczególnie chcielibyśmy zaprosić do realizacji dwóch zadań: „Budżet osiedlowy” i „Inicjatywa lokalna” – mówią Anna Sikorska i Magdalena Mirys z Centrum OPUS. – Dzięki nim wspólnie wypracujemy metody, które pozwolą w gminach przeprowadzić inicjatywę lokalną lub zaplanować budżet osiedlowy z udziałem mieszkańców.
Żeby wziąć udział w akcji, należy zarejestrować się na stronie internetowej: www.maszglos.pl i wybrać konkretne zadanie. Wszyscy uczestnicy otrzymają wsparcie doświadczonego eksperta (mailowe, telefoniczne lub osobiste) Ci, którzy do akcji zgłoszą się przed 28 kwietnia, będą mieli szansę uzyskać wsparcie rozszerzone – udział w weekendowych szkoleniach finansowanych przez Fundację Batorego, czy mikrogrant na pokrycie drobnych wydatków związanych z realizacją zadania.
- Szczególnie serdecznie zapraszamy te grupy i organizacje, które nie mają dużego doświadczenia w działaniach w przestrzeni publicznej, z szerszymi kręgami mieszkańców lub we współpracy z lokalnymi władzami. Pomożemy – podkreśla Joanna Załuska.
(ms)