Łódzkie oświetlone przez latarników
czwartek, 7 lutego 2013Latarnicy Polski Cyfrowej to ludzie, którzy bezpłatnie pomagają starszym w nauce korzystania z sieci. Nie chodzi tu o szczegółową wiedzę informatyczną, tylko pokazanie, co można zyskać surfując po sieci: w jaki sposób zapłacić rachunki, podłączyć się do portali społecznościowych, rozmawiać za pomocą Skype`a itp.
- Bardzo się cieszę, że rośnie grupa społeczników chętnych prowadzić zajęcia dla osób starszych - mówił marszałek Witold Stępień. - Jako Urząd Marszałkowski będziemy apelować do lokalnych urzędów i instytucji, żeby otwierały swoje przestrzenie dla „latarników”. Tam są odpowiednie sale, często sprzęt komputerowy, który będzie można wykorzystać.
Właśnie temu służyło spotkanie w urzędzie marszałkowskim - chodziło o to, aby instytucje publiczne, biblioteki, ośrodki kultury włączyły się do akcji poprzez udostępnianie sali, komputerów z dostępem do internetu na spotkania Latarników z ich uczniami.
Marszałek, który jest jednym z 16 ambasadorów akcji w kraju, zapowiedział też, że sam chętnie udostępni sale dydaktyczne należące do Urzędu.
Kampania Polska Cyfrowa Równych Szans jest realizowana od 2011 r. W październiku 2012 r. zakończył się pierwszy etap projektu, który polegał na pozyskaniu do współpracy i przeszkoleniu 2600 Latarników Polski Cyfrowej w całej Polsce. W Łódzkiem jest 169 latarników działających w różnych miastach. Jednym z nich jest Grażyna Kondraciuk, pracownik biblioteki na Widzewie. - Osoby, które się do nas zgłaszają proszą, żeby zacząć edukację od podstaw. To zaczynamy: najpierw pokazujemy, jak posługiwać się myszką, klawiaturą itp. Potem uczymy zakładać pocztę internetową, profil na Facebooku itp. - opowiada.
Latarników można szukać na stronie internetowej www.latarnicy.pl.
(jg)