Koncert organowy na jubileusz szkoły w Lutomiersku

piątek, 9 września 2016
Salezjańska Szkoła Ogólnokształcąca w Lutomiersku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. W poniedziałek, 12 września, organizuje wielki zjazd absolwentów szkoły. Punktem kulminacyjnym będzie koncert absolwentów w kościele księży salezjanów w Lutomiersku. O szczegółach opowiedzieli Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, oraz ksiądz Zbigniew Malinowski, założyciel i dyr Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.
 
- Koncert jest darmowy i niebiletowany, szkoła zaprasza na niego łodzian. Godziny co prawda południowe, ale na pewno zainteresowanych nie zabraknie – zachęcał ksiądz Malinowski. Koncert rozpocznie się o godzinie 11 w kościele księży salezjanów w Lutomiersku. W programie siedem utworów, m.in. Preludium fis – moll, BuxWv 146 Dietricha Buxtehude, Sonata c – moll, op. 56 Alexandra Guilmanta, a także Te Deum Józefa Haydna w wykonaniu chóru uczniów i absolwentów szkoły.
 
Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia i Salezjańska Szkoła Muzyczna II stopnia są szkołami katolickimi niepublicznymi na prawach szkół publicznych, prowadzonymi przez Zgromadzenie Salezjańskie. Pierwsza z nich powstała w roku 1996. Kontynuuje tradycje Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu założonej prawie sto lat temu przez ks. Antoniego Chlondowskiego, wybitnego kompozytora użytkowej muzyki kościelnej. Szkoły posiadają: 40-głosowe elektropneumatyczne organy koncertowe firmy Carla Berschdora, 11-głosowe i 9-glosowe organy mechaniczne, kilkanaście organów elektronicznych, wystarczającą liczbę fortepianów i pianin oraz pełną obsadę instrumentalną orkiestry dętej. Jest to jedyna szkoła, która uczy tylko i wyłącznie gry na organach.
 
Wkład w rozwój kulturalny województwa i całej Polski dostrzega marszałek Stępień. W ramach konkursu „Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa” klasztor salezjanów był remontowany z budżetu Województwa Łódzkiego. W latach 2009-2015 salezjanie, m.in. na odbudowę spalonego dachu w klasztorze, zakup i montaż instalacji przeciwpożarowej oraz osuszanie murów i renowację elewacji, otrzymali 543 212 zł.
 
Program koncertu:
1. D. Buxtehude – Preludium fis – moll, BuxWv 146 - Mateusz Kamiński
(organy) - Absolwent 2016
2. A. Guilmant – Sonata c – moll, op. 56, cz. I Preludio/ Allegro Maestoso e
con fuoco/ - Błażej Musiałczyk (organy) – Absolwent 2002
3. Sigfrid Karg-Elert - Chorał Symfoniczny - Ach bleib mit deiner Gnade
op. 87 nr. 1 – Daniel Nowak (organy) - Absolwent 2010
4. Dwa tradycyjne utwory chińskie na głos i cytrę guzheng - Anna
Krysztofiak - Absolwentka 2001
5. Marian Sawa, Regina Poloniae (1996) – Michał Sławecki (organy) -
Absolwent 2001
6. Ch. M. Widor – Symphony V f - moll, Toccata – Karol Smulski (organy)
- Absolwent 2016
7. J. Haydn – Te Deum – Chór uczniów i absolwentów, dyr. ks. Kazimierz
Dąbrowski - Partia fortepianu – Łukasz Różyło – Absolwent 2015
 
NOTKI O WYKONAWCACH:
Błażej Musiałczyk: Pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni zaszczytną funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentatora znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie" która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty.
 
Anna Krysztofiak - absolwentka Szkoły Muzycznej w Lutomiersku z roku 2001; artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka – wokalistka. Wykonuje muzykę na klawesynie, organach i violi da gamba, oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Jest jedną z dwojga Europejczyków na świecie, grających muzykę nanguan. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
 
Michał Sławecki – organista, kompozytor, dyrygent, gregorianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie kompozycji Stanisława Moryty (dyplomy z wyróżnieniem). Studiował w Conservatorio di Musica A. Casella we Włoszech.  Jest założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, z którym w 2011 r. wygrał 59. Międzynarodowy Konkurs Polifonico „Guido d'Arezzo”. Płyta Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi z udziałem Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod jego kierownictwem została wybrana albumem roku i odznaczona prestiżową nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii muzyka dawna.
(jb, al)