Kolorowa Lokomotywa dojechała do ostatniej stacji

sobota, 15 października 2016
W Łódzkim Domu Kultury odbył się finał tegorocznej akcji „Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2016 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”.
 
Było to połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. – Działania warsztatowe miały edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska – powiedział o idei projektu Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury, który był organizatorem przedsięwzięcia. Dzieci poznały także walory przyrodnicze regionu łódzkiego na terenie sześciu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
 
W ramach zajęć odbyły się trzy typy spotkań ekologiczno-artystycznych:
1.      warsztaty ekologiczno-artystyczne w 14 miejscowościach w regionie, każde ze spotkań warsztatowych składa się z 4 typów warsztatów: plecionkarstwo, papieroplastyka, rzeźba oraz animacja filmowa
2.       wycieczki ekologiczne do 6 Parków Krajobrazowych w województwie, podczas których odbywają się w plenerze: warsztaty fotograficzne, warsztaty malarstwa (gra malarska) oraz gobelin ekologiczny,
3.       warsztaty pn. ”Spacer młodego tropiciela”– w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie oraz zajęcia w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie.
 
Ponadto uczestnicy wzięli udział w trzech konkursach tematycznych:
1. Konkurs fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”.
2. Konkurs plastyczny pn. „Przyroda wokół nas”.
3. Konkurs sztuki ludowej i rękodzieła pn. „Sztuka bliska naturze”.
 
Nagrody autorom najlepszych prac wręczył marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który objął konkurs honorowym patronatem.
 
Była to już czwarta edycja projektu. W tym roku uczestnikami projektu były dzieci z 14 miast województwa łódzkiego: Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Wieluń, Pabianice, Bełchatów, Sieradz, Skierniewice, Sulejów, Opoczno, Zelów, Kutno, Zduńska Wola i Łódź. Po raz pierwszy udział wzięli uczniowie z Łodzi.
 
Projekt jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Partnerami projektu są: Chorągiew Łódzka ZHP, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Związek Polskich Fotografów Przyrody okręg łódzki.
(al)